| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy od wartości odzieży reprezentacyjnej przekazanej pracownikowi na własność trzeba opłacić składki i zaliczkę na podatek

Czy od wartości odzieży reprezentacyjnej przekazanej pracownikowi na własność trzeba opłacić składki i zaliczkę na podatek

Niedługo wyślemy delegację pracowniczą do reprezentowania naszej firmy na corocznych targach, które mają dla nas strategiczne znaczenie. W tym celu pracownicy otrzymali od firmy jednorazowo na własność odzież reprezentacyjną (kostiumy i garnitury w kolorze odpowiadającym logo firmy oraz buty) z przypiętym logo naszej firmy, które potem będą mogli usunąć. Koszt odzieży dla każdego z pracowników, zgodnie z wystawioną fakturą, wyniósł 500 zł. Czy wartość tej odzieży powinniśmy uwzględnić w podstawie wymiaru składek i podatku?

Wartość przekazanej odzieży i butów należy uwzględnić zarówno w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia tych pracowników, jak i w podstawie opodatkowania. Obowiązek używania takiej odzieży nie wynika bowiem z przepisów powszechnego ani zakładowego prawa pracy, a odzież może być używana także do celów prywatnych.

UZASADNIENIE

W podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracownika należy uwzględniać wartość tych przychodów, które ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych uznaje za przychód ze stosunku pracy. Wyjątkiem są jedynie przychody zwolnione ze składek na podstawie art. 18 ust. 2 ustawy systemowej (wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłki) bądź § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Wśród wymienionych tam przychodów jest jedynie wartość odzieży i obuwia przekazanego pracownikowi na podstawie przepisów bhp – czyli to zwolnienie nie ma w tym przypadku zastosowania.

W sytuacji przydzielenia pracownikom odzieży i obuwia należy jednak zastanowić się, czy po stronie pracowników w ogóle powstało przysporzenie majątkowe, czyli przychód ze stosunku pracy.

Wartość ubioru przekazanego pracownikowi przez pracodawcę nie stanowi dla pracownika przychodu ze stosunku pracy, gdy obowiązek jego noszenia w pracy wynika z umowy o pracę, powszechnych (np. wobec policjantów, pielęgniarek, żołnierzy itp.) lub zakładowych źródeł prawa pracy. Może to dotyczyć również tzw. odzieży reprezentacyjnej, a więc odzieży zakładanej przez pracowników w celach reklamowych. Jednak warunkiem jest, aby odzież miała widoczne i stałe oznaczenia charakteryzujące firmę. Na tej podstawie uznaje się, że odzież może być używana wyłącznie w celach służbowych.

WAŻNE!

Aby wartość ubioru przekazanego pracownikowi nie stanowiła przychodu ze stosunku pracy, ubiór musi zostać pozbawiony cech ubioru prywatnego.

reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »