| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy od wartości odzieży reprezentacyjnej przekazanej pracownikowi na własność trzeba opłacić składki i zaliczkę na podatek

Czy od wartości odzieży reprezentacyjnej przekazanej pracownikowi na własność trzeba opłacić składki i zaliczkę na podatek

Niedługo wyślemy delegację pracowniczą do reprezentowania naszej firmy na corocznych targach, które mają dla nas strategiczne znaczenie. W tym celu pracownicy otrzymali od firmy jednorazowo na własność odzież reprezentacyjną (kostiumy i garnitury w kolorze odpowiadającym logo firmy oraz buty) z przypiętym logo naszej firmy, które potem będą mogli usunąć. Koszt odzieży dla każdego z pracowników, zgodnie z wystawioną fakturą, wyniósł 500 zł. Czy wartość tej odzieży powinniśmy uwzględnić w podstawie wymiaru składek i podatku?

W tej sprawie wypowiedział się m.in. naczelnik III Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu w postanowieniu z 26 stycznia 2007 r. (sygn. 1473/WP/415/789/ 42/07/JK): „Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że pracownicy ubiory te noszą wyłącznie w czasie pracy i nie mają prawa do używania tej odzieży poza godzinami pracy. Ponadto pracownicy są zobowiązani zwrócić te ubiory po okresie używalności określonym w Regulaminie. Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że wartość tych ubiorów nie stanowi dla pracowników przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, i nie podlega opodatkowaniu. W myśl art. 21 ust. 1 pkt 10 wolna od podatku dochodowego jest wartość ubioru służbowego (umundurowania), jeżeli jego używanie należy do obowiązków pracownika, lub ekwiwalentu pieniężnego za ten ubiór. Odzież służbowa to specjalna odzież noszona tylko w związku z wykonywaną pracą, której charakter powinien uniemożliwiać wykorzystywanie jej do celów osobistych, np. mundur, odzież robocza (kombinezon, fartuch), odzież reprezentacyjna, charakterystyczna dla firmy poprzez barwę, krój, logo itp.”

Państwa pracownicy otrzymali jednorazowo i na własność ubiór reprezentacyjny i obuwie. Nie muszą ich zakładać na co dzień do pracy, ponieważ taki obowiązek nie wynika z przepisów wewnętrznych firmy ani z zakresu obowiązków tych osób. Odzież ta kolorystycznie odpowiada logo firmy i została przydzielona pracownikom wyłącznie w celu odpowiedniego reprezentowania firmy na targach. Jednak po zakończeniu targów pracownicy będą mogli zatrzymać odzież i po usunięciu emblematów firmy używać jej do celów prywatnych. W tej sytuacji należy uznać, że po stronie pracowników powstanie przysporzenie w wysokości wartości nieodpłatnie przekazanych odzieży i obuwia. Pracownicy mogą je bowiem używać również poza pracą na targach. Co do zasady, jeśli pracodawca kupuje i finansuje „zwykłą” odzież, np. po to, aby pracownicy korzystnie się prezentowali, np. w celu budowania spójnego wizerunku firmy na zewnątrz (zwykły garnitur, bluzka itp.), to taki wydatek nie stanowi dla pracodawcy kosztu uzyskania przychodu, a tym samym zalicza się on do przychodów pracownika podlegających opodatkowaniu. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 15 września 1999 r. (I SA/Wr 1261/98), w którym stwierdził, że: „zakup podstawowych składników odzieży, takich jak garnitur, stanowi pokrywanie wydatków związanych z realizacją osobistych potrzeb podatnika”.

Przekazane pracownikom odzież i obuwie są dla tych osób świadczeniem w naturze otrzymanym od pracodawcy z tytułu łączącego ich stosunku pracy. Aby uwzględnić to świadczenie w podstawie wymiaru składek, należy ustalić jego wartość pieniężną na podstawie § 3 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Ponieważ odzież i obuwie zostały kupione przez Państwa firmę, wartość tego świadczenia stanowi koszt zakupu, chyba że przepisy wewnątrzzakładowe określają wysokość ekwiwalentu pieniężnego w zamian za tego rodzaju świadczenia (wówczas kwota ekwiwalentu będzie wartością świadczenia). Jeśli w przepisach płacowych obowiązujących w Państwa firmie nie ma zapisów o wysokości takiego ekwiwalentu, w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne każdego pracownika, który otrzymał odzież i obuwie, należy uwzględnić przychód w wysokości ceny zakupu, tj. 500 zł.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »