| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy trzeba opłacać składki od przychodów z umowy licencyjnej zawartej między pracownikiem a pracodawcą

Czy trzeba opłacać składki od przychodów z umowy licencyjnej zawartej między pracownikiem a pracodawcą

W lipcu 2010 r. zawarliśmy z osobą niezatrudnioną w firmie umowę licencyjną. Przedmiotem umowy jest korzystanie z oprogramowania stworzonego przez tę osobę. Za korzystanie z programu płacimy co miesiąc opłatę licencyjną w wysokości 800 zł. Od grudnia br. chcemy zatrudnić twórcę oprogramowania na stanowisku programisty. Czy z tytułu umowy licencyjnej, która została zawarta na czas nieokreślony, należy odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Sytuacja ta może się jednak zmienić od dnia zatrudnienia programisty na podstawie umowy o pracę. Gdy pracownik podpisze ze swoim pracodawcą umowę o dzieło, w ramach której zobowiązuje się do wykonania na jego rzecz oznaczonego dzieła oraz udzielenia licencji (lub przeniesienia autorskich praw majątkowych), z tytułu tej umowy podlega obowiązkowo ubezpieczeniom na takich samych zasadach jak pracownicy, tj. obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu (art. 8 ust. 2a ustawy systemowej oraz art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy zdrowotnej).

Jednak w przypadku, gdy pracownik jest jednocześnie związany ze swoim pracodawcą umową licencyjną, obowiązek ubezpieczeń zależy jeszcze od przedmiotu umowy licencyjnej.

Jeżeli w umowie licencyjnej zawartej z pracownikiem postanowiono, że licencjodawca tylko udziela licencji na korzystanie z programu, do którego przysługują mu prawa autorskie, to od należnego mu z tego tytułu wynagrodzenia nie ma obowiązku odprowadzania składek. Wynika to z faktu, że przedmiot umowy nie został wykonany na zamówienie pracodawcy. Na podstawie zawartej umowy pracodawca nie nabywa autorskich praw majątkowych, a jedynie uzyskuje prawo do korzystania z utworu.

Inaczej jest, gdy z umowy wynika, że pracownik ma obowiązek stworzyć program na zlecenie pracodawcy i udziela mu licencji na korzystanie z tego programu komputerowego. W tym przypadku mamy do czynienia z wykonaniem konkretnego zamówionego utworu. W związku z tym powstaje konieczność uwzględnienia wynagrodzenia wypłacanego na podstawie umowy licencyjnej w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia pracownika.

WAŻNE!

W przypadku umowy licencyjnej zawartej z własnym pracodawcą o obowiązku ubezpieczeń decyduje przedmiot tej umowy.

Oznacza to, że:

  • jeśli przedmiotem umowy zawartej z przyszłym pracownikiem było również stworzenie programu, to począwszy od 1 grudnia 2010 r. (od dnia zawarcia umowy o pracę) przychód otrzymany z umowy licencyjnej należy uwzględnić w raportach ZUS RCA w podstawie wymiaru składek opłacanych za pracownika; przychód ten należy traktować jak część wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę; w takiej sytuacji nie należy zgłaszać tej osoby dodatkowo do ubezpieczeń z tytułu łączącej ją z Państwa firmą umowy licencyjnej,
  • jeśli przedmiotem umowy licencyjnej zawartej z przyszłym pracownikiem było tylko i wyłącznie udzielenie prawa do korzystania z programu, który nie został stworzony na zamówienie pracodawcy i prawa autorskie nadal należą do programisty, od przychodów z tej umowy nie należy opłacać żadnych składek.

Podstawa prawna

  • art. 67 ust. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.),
  • art. 8 ust. 2a, art. 9 ust. 4b, art. 18 ust. 1a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 1a, art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »