| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy trzeba opłacać składki od przychodów z umowy licencyjnej zawartej między pracownikiem a pracodawcą

Czy trzeba opłacać składki od przychodów z umowy licencyjnej zawartej między pracownikiem a pracodawcą

W lipcu 2010 r. zawarliśmy z osobą niezatrudnioną w firmie umowę licencyjną. Przedmiotem umowy jest korzystanie z oprogramowania stworzonego przez tę osobę. Za korzystanie z programu płacimy co miesiąc opłatę licencyjną w wysokości 800 zł. Od grudnia br. chcemy zatrudnić twórcę oprogramowania na stanowisku programisty. Czy z tytułu umowy licencyjnej, która została zawarta na czas nieokreślony, należy odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Sytuacja ta może się jednak zmienić od dnia zatrudnienia programisty na podstawie umowy o pracę. Gdy pracownik podpisze ze swoim pracodawcą umowę o dzieło, w ramach której zobowiązuje się do wykonania na jego rzecz oznaczonego dzieła oraz udzielenia licencji (lub przeniesienia autorskich praw majątkowych), z tytułu tej umowy podlega obowiązkowo ubezpieczeniom na takich samych zasadach jak pracownicy, tj. obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu (art. 8 ust. 2a ustawy systemowej oraz art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy zdrowotnej).

Jednak w przypadku, gdy pracownik jest jednocześnie związany ze swoim pracodawcą umową licencyjną, obowiązek ubezpieczeń zależy jeszcze od przedmiotu umowy licencyjnej.

Jeżeli w umowie licencyjnej zawartej z pracownikiem postanowiono, że licencjodawca tylko udziela licencji na korzystanie z programu, do którego przysługują mu prawa autorskie, to od należnego mu z tego tytułu wynagrodzenia nie ma obowiązku odprowadzania składek. Wynika to z faktu, że przedmiot umowy nie został wykonany na zamówienie pracodawcy. Na podstawie zawartej umowy pracodawca nie nabywa autorskich praw majątkowych, a jedynie uzyskuje prawo do korzystania z utworu.

Inaczej jest, gdy z umowy wynika, że pracownik ma obowiązek stworzyć program na zlecenie pracodawcy i udziela mu licencji na korzystanie z tego programu komputerowego. W tym przypadku mamy do czynienia z wykonaniem konkretnego zamówionego utworu. W związku z tym powstaje konieczność uwzględnienia wynagrodzenia wypłacanego na podstawie umowy licencyjnej w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia pracownika.

WAŻNE!

W przypadku umowy licencyjnej zawartej z własnym pracodawcą o obowiązku ubezpieczeń decyduje przedmiot tej umowy.

Oznacza to, że:

  • jeśli przedmiotem umowy zawartej z przyszłym pracownikiem było również stworzenie programu, to począwszy od 1 grudnia 2010 r. (od dnia zawarcia umowy o pracę) przychód otrzymany z umowy licencyjnej należy uwzględnić w raportach ZUS RCA w podstawie wymiaru składek opłacanych za pracownika; przychód ten należy traktować jak część wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę; w takiej sytuacji nie należy zgłaszać tej osoby dodatkowo do ubezpieczeń z tytułu łączącej ją z Państwa firmą umowy licencyjnej,
  • jeśli przedmiotem umowy licencyjnej zawartej z przyszłym pracownikiem było tylko i wyłącznie udzielenie prawa do korzystania z programu, który nie został stworzony na zamówienie pracodawcy i prawa autorskie nadal należą do programisty, od przychodów z tej umowy nie należy opłacać żadnych składek.

Podstawa prawna

  • art. 67 ust. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.),
  • art. 8 ust. 2a, art. 9 ust. 4b, art. 18 ust. 1a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 1a, art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK