| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak naliczyć składkę na FEP za pracę w szczególnych warunkach przez część miesiąca

Jak naliczyć składkę na FEP za pracę w szczególnych warunkach przez część miesiąca

Pracownik, który od 1 czerwca 2010 r. jest zatrudniony w naszym zakładzie pracy na pół etatu, od 15 września br. pracuje w szczególnych warunkach. Czy należy za niego płacić składki na Fundusz Emerytur Pomostowych i od jakiej kwoty naliczyć tę składkę za wrzesień?

Niepełny wymiar czasu pracy nie ma znaczenia. Składkę na FEP należy ustalić od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za tę część miesiąca, w której pracownik wykonywał pracę w szczególnych warunkach.

UZASADNIENIE

Obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych istnieje od 1 stycznia 2010 r. Składkę należy opłacać za pracowników – bez względu na wymiar czasu pracy, w jakim są zatrudnieni, jeśli jednocześnie spełniają następujące warunki:

  • urodzili się po 31 grudnia 1948 r.,
  • wykonują pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, określoną w ustawie o emeryturach pomostowych.

Składkę na FEP należy opłacać za wszystkich pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, bez względu na wymiar czasu pracy. Mimo opłacania tej składki, do stażu pracy wymaganego do przyznania emerytury pomostowej ZUS zaliczy jedynie okres pracy „szczególnej” wykonywanej w pełnym wymiarze czasu pracy.

Słowniczek:

Prace w szczególnych warunkach – prace związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia, wykonywane w szczególnych warunkach środowiska, determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi, które mimo zastosowania środków profilaktyki technicznej, organizacyjnej i medycznej stawiają przed pracownikami wymagania przekraczające poziom ich możliwości, ograniczony w wyniku procesu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, w stopniu utrudniającym ich pracę na dotychczasowym stanowisku. Szczegółowy wykaz rodzajów prac w szczególnych warunkach jest zawarty w załączniku nr 1 do ustawy o emeryturach pomostowych.

Prace o szczególnym charakterze – prace wymagające szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej, których możliwość należytego wykonania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób, zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej, związanego z procesem starzenia się. Szczegółowy wykaz rodzajów prac o szczególnym charakterze jest zawarty w załączniku nr 2 do ustawy o emeryturach pomostowych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK