| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak naliczyć składkę na FEP za pracę w szczególnych warunkach przez część miesiąca

Jak naliczyć składkę na FEP za pracę w szczególnych warunkach przez część miesiąca

Pracownik, który od 1 czerwca 2010 r. jest zatrudniony w naszym zakładzie pracy na pół etatu, od 15 września br. pracuje w szczególnych warunkach. Czy należy za niego płacić składki na Fundusz Emerytur Pomostowych i od jakiej kwoty naliczyć tę składkę za wrzesień?

PRZYKŁAD

W zakładzie pracy wynagrodzenie za dany miesiąc jest wypłacane 10. dnia następnego miesiąca. Pracownik zaczął pracować w szczególnych warunkach od 1 września 2010 r. Na początku września otrzymał wynagrodzenie za sierpień 2010 r., czyli za miesiąc, w którym nie wykonywał pracy w szczególnych warunkach. Mimo to od całej kwoty wynagrodzenia za sierpień wypłaconego we wrześniu należy opłacić składkę na FEP. Gdyby pracownik pracował w szczególnych warunkach tylko przez część września, składkę na FEP należałoby opłacić od proporcjonalnej części podstawy wymiaru składek za wrzesień br. (od części wynagrodzenia za sierpień br.)

Jeśli pracownik rozpocznie albo zakończy pracę w szczególnych warunkach w trakcie miesiąca, podstawa wymiaru składki na FEP za ten miesiąc będzie niższa od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W tym przypadku podstawę wymiaru składki na FEP należy zmniejszyć proporcjonalnie do czasu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony od 1 września 2010 r. pracę w szczególnych warunkach zaczął wykonywać od 16 września 2010 r. Za cały miesiąc otrzymał wynagrodzenie 3000 zł, wypłacone 30 września br. Ta kwota stanowi podstawę naliczenia składek na ubezpieczenia społeczne za wrzesień br. Natomiast podstawą wymiaru składki na FEP za ten miesiąc jest kwota 1500 zł, co wynika z wyliczenia:

3000 zł : 30 dni x 15 dni wykonywania pracy w szczególnych warunkach.

Składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych nalicza i opłaca co miesiąc pracodawca. Ma obowiązek wykazywać ją wyłącznie w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. W deklaracji podaje również liczbę osób, za które opłaca składkę na ten fundusz, łączną kwotę składek i liczbę stanowisk pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Podstawa prawna

  • § 2 ust. 1, ust. 5 i ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 78, poz. 465 ze zm.),
  • art. 4 pkt 9, art. 18 ust. 1, art. 19 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 3 ust. 1 i ust. 3, art. 35, art. 36, art. 37, art. 41 ust. 6 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. Nr 237, poz. 1656).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Masterlease Polska

Firma leasingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »