| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak rozliczyć składki od zasiłku macierzyńskiego wypłacanego z tytułu dwóch umów

Jak rozliczyć składki od zasiłku macierzyńskiego wypłacanego z tytułu dwóch umów

Nasza pracownica od grudnia 2008 r. przebywa na urlopie wychowawczym udzielonym na 3 lata. Od lutego 2010 r. pracuje u nas na podstawie umowy na zastępstwo na 1/2 etatu za pracownicę zatrudnioną na innym stanowisku, która przebywa na zwolnieniu lekarskim w związku z zagrożoną ciążą. Ze względu na pracę w czasie urlopu wychowawczego nie rozliczaliśmy za tę pracownicę składek z tytułu przebywania na tym urlopie. Jednak 19 października br. pracownica ta urodziła dziecko. Czy powinniśmy wypłacać jej zasiłek macierzyński i z jakiego tytułu? Jak należy rozliczyć za nią składki za październik? Termin wypłaty wynagrodzeń i zasiłków za dany miesiąc przypada u nas na ostatni dzień tego miesiąca.

Pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego zarówno z tytułu podstawowego zatrudnienia, jak i z tytułu pracy na zastępstwo. Za październik br. powinni Państwo złożyć za nią raport ZUS RCA, w którym należy rozliczyć składki od zasiłku macierzyńskiego wypłaconego z obydwu tytułów. Dodatkowo należy za nią złożyć za październik br. raporty ubezpieczeniowe (ZUS RCA i ZUS RSA) z pracowniczym kodem tytułu ubezpieczeń 01 10 xx – wykazując w nich okres przebywania na urlopie wychowawczym, wypłacony zasiłek macierzyński, a także składki od wynagrodzenia wypłaconego z tytułu zatrudnienia na zastępstwo.

UZASADNIENIE

Pracownica, która w czasie zatrudnienia urodzi dziecko, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego bez względu na rodzaj zawartej umowy o pracę. Zatem pracownica zatrudniona na podstawie umowy o pracę na zastępstwo, która w czasie trwania tej umowy urodzi dziecko, nabywa prawo do urlopu macierzyńskiego na ogólnych zasadach.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje również pracownicy, która urodzi dziecko w czasie urlopu wychowawczego, mimo że nie przysługuje jej prawo do urlopu macierzyńskiego (art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej).

Ponieważ Państwa pracownica w dniu urodzenia dziecka pozostawała w dwóch stosunkach pracy, to ma prawo do zasiłku macierzyńskiego zarówno z tytułu zatrudnienia na pełny etat, jak i z tytułu zatrudnienia na zastępstwo na 1/2 etatu.

Do dnia urodzenia dziecka pracownica miała dwa tytuły do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego – przebywanie na urlopie wychowawczym oraz pracę na zastępstwo. Jakakolwiek praca zarobkowa, która stanowi tytuł do ubezpieczeń społecznych, wyklucza opłacanie składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. W związku z tym pracownica podlegała tym ubezpieczeniom jedynie z tytułu zatrudnienia na zastępstwo.

WAŻNE!

Pracownik przebywający na urlopie wychowawczym nie podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i zdrowotnemu, jeśli ma inny tytuł do tych ubezpieczeń bądź posiada uprawnienia do emerytury lub renty.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »