| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak rozliczyć składki od zasiłku macierzyńskiego wypłacanego z tytułu dwóch umów

Jak rozliczyć składki od zasiłku macierzyńskiego wypłacanego z tytułu dwóch umów

Nasza pracownica od grudnia 2008 r. przebywa na urlopie wychowawczym udzielonym na 3 lata. Od lutego 2010 r. pracuje u nas na podstawie umowy na zastępstwo na 1/2 etatu za pracownicę zatrudnioną na innym stanowisku, która przebywa na zwolnieniu lekarskim w związku z zagrożoną ciążą. Ze względu na pracę w czasie urlopu wychowawczego nie rozliczaliśmy za tę pracownicę składek z tytułu przebywania na tym urlopie. Jednak 19 października br. pracownica ta urodziła dziecko. Czy powinniśmy wypłacać jej zasiłek macierzyński i z jakiego tytułu? Jak należy rozliczyć za nią składki za październik? Termin wypłaty wynagrodzeń i zasiłków za dany miesiąc przypada u nas na ostatni dzień tego miesiąca.

Podobnie należy sporządzać dokumenty ubezpieczeniowe za kolejne miesiące, w których pracownica będzie pobierać zasiłek macierzyński.

Należy pamiętać, że wymiar zasiłku macierzyńskiego, do którego pracownica uzyskała prawo w okresie przebywania na urlopie wychowawczym, jest krótszy o 2 tygodnie. Wymiar zasiłku macierzyńskiego jest skracany, gdy pełny okres zasiłku macierzyńskiego nie wykracza poza okres, na jaki został udzielony urlop wychowawczy (tak jak w tym przypadku, gdy pełny okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego 140 dni skończy się przed datą końcową urlopu wychowawczego, tj. przed 30 listopada 2011 r.).

Natomiast zasiłek macierzyński, do którego pracownica uzyskała prawo z tytułu zatrudnienia na zastępstwo, przysługuje jej w pełnym wymiarze. Będzie zatem dłuższy o 2 tygodnie w porównaniu z okresem, przez jaki będzie jej wypłacany zasiłek macierzyński z tytułu „podstawowego” zatrudnienia. Zasiłek ten powinni Państwo wypłacać tylko do czasu rozwiązania umowy na zastępstwo, tj. do czasu powrotu do pracy zastępowanej pracownicy. Część zasiłku macierzyńskiego od dnia następnego po rozwiązaniu umowy o pracę wypłaci jej ZUS (który będzie również musiał rozliczyć od tego zasiłku składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe).

Podstawa prawna

  • art. 180 § 1 i § 3, art. 184 Kodeksu pracy,
  • art. 29 ust. 1 pkt 1, ust. 3 i ust. 5, art. 61 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512),
  • art. 4 pkt 2 lit. a, art. 6 ust. 1 pkt 1 i pkt 19, art. 9 ust. 1d i ust. 6, art. 13 pkt 1 i pkt 13, art. 16 ust. 8, art. 17 ust. 1 i ust. 2a, art. 18 ust. 6, art. 36 ust. 9a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK