| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak rozliczyć składki od zasiłku macierzyńskiego wypłacanego z tytułu dwóch umów

Jak rozliczyć składki od zasiłku macierzyńskiego wypłacanego z tytułu dwóch umów

Nasza pracownica od grudnia 2008 r. przebywa na urlopie wychowawczym udzielonym na 3 lata. Od lutego 2010 r. pracuje u nas na podstawie umowy na zastępstwo na 1/2 etatu za pracownicę zatrudnioną na innym stanowisku, która przebywa na zwolnieniu lekarskim w związku z zagrożoną ciążą. Ze względu na pracę w czasie urlopu wychowawczego nie rozliczaliśmy za tę pracownicę składek z tytułu przebywania na tym urlopie. Jednak 19 października br. pracownica ta urodziła dziecko. Czy powinniśmy wypłacać jej zasiłek macierzyński i z jakiego tytułu? Jak należy rozliczyć za nią składki za październik? Termin wypłaty wynagrodzeń i zasiłków za dany miesiąc przypada u nas na ostatni dzień tego miesiąca.

Sytuacja zmieniła się od dnia urodzenia dziecka. Od tego dnia pracownica podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Osoba pobierająca zasiłek macierzyński podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, nawet jeśli ma inne tytuły do ubezpieczeń albo prawo do emerytury lub renty.

Mimo że pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński z tytułu dwóch odrębnych stosunków pracy, to składki od tego zasiłku powinni Państwo rozliczać w jednym raporcie ZUS RCA. Wynika to z tego, że za jedną osobę nie można złożyć za ten sam miesiąc więcej niż jednego raportu tego samego typu z tym samym kodem tytułu ubezpieczenia.

WAŻNE!

Za ten sam miesiąc nie można wysłać za tę samą osobę dwóch raportów ZUS RCA z tym samym kodem tytułu ubezpieczenia.

Nie należy zgłaszać pracownicy do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego na ZUS ZUA. Zgłoszenie do ubezpieczeń nastąpi na podstawie raportu ZUS RCA, w którym zostaną rozliczone składki od zasiłku macierzyńskiego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »