| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak rozliczyć składki od zlecenia studenta, który w trakcie miesiąca ukończył 26 lat

Jak rozliczyć składki od zlecenia studenta, który w trakcie miesiąca ukończył 26 lat

Na podstawie umowy zlecenia pracuje dla naszej firmy student ostatniego roku studiów magisterskich. 23 października br. ukończył 26 lat. Do jakich ubezpieczeń musimy go zgłosić i w jaki sposób rozliczyć za niego składki za październik?

Powinni Państwo zgłosić studenta do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego od 23 października br. Składki za październik należy naliczyć od części wynagrodzenia przysługującego za okres od 23 do 31 października br.

UZASADNIENIE

Student, który pracuje na podstawie umowy zlecenia, nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu, pod warunkiem że nie ukończył 26 lat. Od dnia ukończenia tego wieku zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom, nawet jeśli kontynuuje naukę (art. 6 ust. 4 ustawy systemowej).

Przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia (art. 112 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że jeśli zleceniobiorca urodził się np. 23 października, to kolejny rok życia kończy o północy z 22 na 23 października następnego roku. Gdy 23 października 2010 r. przypadają jego 26. urodziny, już od tego dnia jest osobą, która ukończyła 26 lat i od tego dnia podlega ubezpieczeniom.

WAŻNE!

Zleceniobiorca – student powinien zostać zgłoszony do ubezpieczeń od dnia, w którym przypadają jego 26. urodziny.

Od dnia, w którym student ukończy 26 lat, należy go zgłosić do:

  • obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego,
  • obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Ubezpieczenie chorobowe jest dla zleceniobiorców dobrowolne. Student może przystąpić do niego w każdym czasie na swój wniosek (art. 11 ust. 2 ustawy systemowej).

Zleceniodawca ma obowiązek zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczeń na druku ZUS ZUA w ciągu 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń – w tym przypadku w ciągu 7 dni od dnia ukończenia 26 lat, czyli najpóźniej 30 października 2010 r.

Ponieważ obowiązek ubezpieczeń społecznych powstał od dnia ukończenia przez studenta 26 lat, w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne należy uwzględnić wynagrodzenie uzyskane od tego dnia.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »