| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak rozliczać składki od zlecenia zawartego z pracownikiem w okresie urlopu bezpłatnego

Jak rozliczać składki od zlecenia zawartego z pracownikiem w okresie urlopu bezpłatnego

Nasz pracownik złożył wniosek o udzielenie mu urlopu bezpłatnego na okres od 1 czerwca do 30 września 2010 r. Ponieważ w tym czasie powstała konieczność wykonania wcześniej nieprzewidzianych prac, chcemy podpisać z nim umowę zlecenia. Jak wygląda rozliczenie składek ZUS za takiego pracownika? Dodam, że umowy zlecenia mają być podpisywane na okresy obejmujące jeden miesiąc z wynagrodzeniem brutto 2000 zł.

Mimo że podpiszą Państwo umowę zlecenia ze swoim pracownikiem, to składki od przychodów ze zlecenia należy rozliczać na ogólnych zasadach dotyczących zleceniobiorców. Oznacza to konieczność zgłoszenia go do właściwych ubezpieczeń jako zleceniobiorcy oraz rozliczania za niego składek w raporcie z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx.

UZASADNIENIE

Jeśli pracodawca podpisuje dodatkowo umowę zlecenia ze swoim pracownikiem, to przepisy o ubezpieczeniach społecznych nakazują uznawać zatrudnionego za pracownika z obydwu umów (art. 8 ust. 2a ustawy systemowej). W konsekwencji ZUS w ogóle nie posiada informacji o tym, że pracownik wykonuje pracę na zlecenie, bo pracodawca nie zgłasza go z tego tytułu dodatkowo do ubezpieczeń jako zleceniobiorcy, a składki rozlicza od sumy przychodów z obydwu umów w raporcie ZUS RCA z pracowniczym kodem tytułu ubezpieczenia (01 10 xx).

Ta zasada nie ma jednak zastosowania do pracownika, który wykonuje zlecenie dla swojego pracodawcy w okresie urlopu bezpłatnego. W okresie urlopu bezpłatnego pracownik nie podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę. Jest to z punktu widzenia ubezpieczeń zawieszenie stosunku pracy. Jeżeli pracodawca podpisze umowę zlecenia z pracownikiem przebywającym na urlopie bezpłatnym, powinien go zgłaszać i rozliczać w ZUS jak zleceniobiorcę.

WAŻNE!

Obowiązek ubezpieczeń z tytułu zlecenia zawartego z pracownikiem na urlopie bezpłatnym należy rozpatrywać na zasadach dotyczących osób „obcych” dla pracodawcy.

Uznawanie zleceniobiorcy za osobę „obcą” dla pracodawcy może przy tym powodować, że z tytułu zlecenia w ogóle nie będzie obowiązku ubezpieczeń – jeśli pracownik jest uczniem lub studentem i nie ukończył 26 lat.

Jeśli jednak zleceniobiorca nie jest ani uczniem, ani studentem, albo ukończył 26 lat, składki trzeba będzie rozliczać za niego na zasadach obowiązujących zleceniobiorcę.

reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »