| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy płacić składki na FP i FGŚP od zwrotu składek opłaconych po przekroczeniu 30-krotności

Czy płacić składki na FP i FGŚP od zwrotu składek opłaconych po przekroczeniu 30-krotności

W związku z nadpłatą składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za jednego z naszych pracowników, co wynikało z przekroczenia rocznej podstawy wymiaru tych składek, musimy zwrócić te składki pracownikowi. Wiem, że od zwracanej kwoty składek trzeba naliczyć podatek oraz składkę zdrowotną, ale co ze składkami na FP i FGŚP? Czy od kwoty zwracanej pracownikowi nadpłaty należy opłacić również te składki?

Od kwoty zwracanych pracownikowi nadpłaconych składek nie należy liczyć składek na FP ani FGŚP. Zwrot składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przekroczenia rocznej podstawy ich wymiaru (równowartości trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) nie stanowi podstawy do naliczenia składek na te fundusze.

UZASADNIENIE

Składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych są należne za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Podstawą do naliczenia składek na te fundusze jest kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jednak nie należy stosować ograniczenia tej podstawy do kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Przy czym składki na FP należy opłacać wówczas, gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w przeliczeniu na okres miesiąca jest nie niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia (art. 104 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników jest przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 18 ust. 1 ustawy systemowej). W przypadku składek na te ubezpieczenia obowiązuje jednak ograniczenie rocznej podstawy ich wymiaru. Składek tych nie należy opłacać, gdy podstawa ich wymiaru w trakcie roku kalendarzowego przekroczy kwotę trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. W 2010 r. kwota ta wynosi 94 380 zł.

Przekroczenie rocznego ograniczenia podstawy wymiaru tych składek w danym roku nie wyłącza – jak wspomniano wcześniej – obowiązku rozliczania i opłacania składek na FP i FGŚP za danego pracownika. Składki te nadal powinny być opłacane od uzyskiwanego przez pracownika przychodu.

WAŻNE!

Ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek należy stosować wyłącznie do składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a od 1 stycznia 2010 r. również na Fundusz Emerytur Pomostowych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Hipoteczny Familia S.A.

Fundusz Hipoteczny Familia S.A. działa w Polsce od lipca 2010 roku. Oferuje usługę odwróconej hipoteki w formie renty dożywotniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK