| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy na żądanie pracownika trzeba wydać duplikat paska wynagrodzeń zastępującego ZUS RMUA

Czy na żądanie pracownika trzeba wydać duplikat paska wynagrodzeń zastępującego ZUS RMUA

Nasza firma zatrudnia 3000 pracowników i jest scentralizowana. Pracownik nie odebrał pojedynczych pasków wynagrodzeń, które poprawnie zastępują RMUA, za bardzo odległy okres (październik/2007 r. i listopad/2008 r.). Paski są odpowiednio zabezpieczone przed podglądem przez osoby trzecie – tj. widzi je osoba, która je drukuje na ekranie i potem pracownik. Zgodnie z wewnętrznym ustaleniem firmy, paski zostały zniszczone, a pracownicy byli o tym poinformowani. Czy na pisemne żądanie pracownika, który nie odebrał pasków za te dwa miesiące, mamy obowiązek wydać mu duplikaty tych pasków wynagrodzeń ewentualnie sporządzić dokumenty RMUA?

W zależności od celu, do jakiego Państwa pracownikowi niezbędny jest zaległy pasek wynagrodzeń, można rozważyć inną drogę uzyskania danych za minione okresy.

Jeśli pracownik kompletuje dokumentację płacową do własnych celów (np. w celu obliczenia podstawy wymiaru, od której zostały opłacone za niego składki za poszczególne lata), mogą Państwo potwierdzić dane, jakie chciał pozyskać pracownik, w innej formie niż duplikat pasku wynagrodzeń lub ZUS RMUA – np. w zaświadczeniu.

Jeśli pracownik chce otrzymać potwierdzenie, że pracodawca opłacił za niego składki, może uzyskać niezbędne informacje bezpośrednio z ZUS. Każdy ubezpieczony ma bowiem prawo zwrócić się do ZUS z zapytaniem, czy i w jakiej wysokości pracodawca odprowadza składki na jego ubezpieczenia społeczne. Może również zapytać o inne dane zgromadzone na jego indywidualnym koncie w ZUS (art. 50 ust. 4 ustawy systemowej). W tym celu najwygodniej wykorzystać druk ZUS ZZU – „Zgłoszenie zapytania o ubezpieczonego”. Pracownik powinien w nim podać dane identyfikacyjne (PESEL, NIP), imię i nazwisko oraz dane płatnika składek. Formularz ZUS ZZU jest dostępny na stronie ZUS (www.zus.pl, dział: Baza wiedzy, część: formularze; pełny adres: http://www.zus.pl/pliki/formularze/zzu.pdf) oraz na naszej stronie internetowej.

Pytanie o odprowadzanie składek można zadać ZUS także w innej, dowolnej formie, podając niezbędne dane identyfikacyjne.

Kolejnym sposobem sprawdzenia, czy za pracownika były odprowadzane składki, jest analiza informacji o składkach na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS za dany rok. Takie informacje ZUS przekazuje osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. (art. 50 ustawy systemowej). Informacja ta zawiera dane o środkach zgromadzonych na koncie ubezpieczonego w ZUS (bez części składek przekazanych do otwartego funduszu emerytalnego). Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. powinny co roku otrzymywać z ZUS informację o stanie ich indywidualnego konta prowadzonego przez ZUS. W informacji tej znajduje się m.in. zapis o wysokości składek na ubezpieczenie emerytalne za ostatni rok kalendarzowy w rozbiciu na miesiące i na poszczególnych płatników składek. W przypadku pracownika, tj. ubezpieczonego niebędącego płatnikiem składek, ZUS wykazuje w tej informacji składki należne, czyli wykazane w raportach składanych za ubezpieczonego, a nie faktycznie opłacone przez pracodawcę.

Podstawa prawna

  • art. 41 ust. 8–9a, art. 50 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK