| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy na żądanie pracownika trzeba wydać duplikat paska wynagrodzeń zastępującego ZUS RMUA

Czy na żądanie pracownika trzeba wydać duplikat paska wynagrodzeń zastępującego ZUS RMUA

Nasza firma zatrudnia 3000 pracowników i jest scentralizowana. Pracownik nie odebrał pojedynczych pasków wynagrodzeń, które poprawnie zastępują RMUA, za bardzo odległy okres (październik/2007 r. i listopad/2008 r.). Paski są odpowiednio zabezpieczone przed podglądem przez osoby trzecie – tj. widzi je osoba, która je drukuje na ekranie i potem pracownik. Zgodnie z wewnętrznym ustaleniem firmy, paski zostały zniszczone, a pracownicy byli o tym poinformowani. Czy na pisemne żądanie pracownika, który nie odebrał pasków za te dwa miesiące, mamy obowiązek wydać mu duplikaty tych pasków wynagrodzeń ewentualnie sporządzić dokumenty RMUA?

W zależności od celu, do jakiego Państwa pracownikowi niezbędny jest zaległy pasek wynagrodzeń, można rozważyć inną drogę uzyskania danych za minione okresy.

Jeśli pracownik kompletuje dokumentację płacową do własnych celów (np. w celu obliczenia podstawy wymiaru, od której zostały opłacone za niego składki za poszczególne lata), mogą Państwo potwierdzić dane, jakie chciał pozyskać pracownik, w innej formie niż duplikat pasku wynagrodzeń lub ZUS RMUA – np. w zaświadczeniu.

Jeśli pracownik chce otrzymać potwierdzenie, że pracodawca opłacił za niego składki, może uzyskać niezbędne informacje bezpośrednio z ZUS. Każdy ubezpieczony ma bowiem prawo zwrócić się do ZUS z zapytaniem, czy i w jakiej wysokości pracodawca odprowadza składki na jego ubezpieczenia społeczne. Może również zapytać o inne dane zgromadzone na jego indywidualnym koncie w ZUS (art. 50 ust. 4 ustawy systemowej). W tym celu najwygodniej wykorzystać druk ZUS ZZU – „Zgłoszenie zapytania o ubezpieczonego”. Pracownik powinien w nim podać dane identyfikacyjne (PESEL, NIP), imię i nazwisko oraz dane płatnika składek. Formularz ZUS ZZU jest dostępny na stronie ZUS (www.zus.pl, dział: Baza wiedzy, część: formularze; pełny adres: http://www.zus.pl/pliki/formularze/zzu.pdf) oraz na naszej stronie internetowej.

Pytanie o odprowadzanie składek można zadać ZUS także w innej, dowolnej formie, podając niezbędne dane identyfikacyjne.

Kolejnym sposobem sprawdzenia, czy za pracownika były odprowadzane składki, jest analiza informacji o składkach na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS za dany rok. Takie informacje ZUS przekazuje osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. (art. 50 ustawy systemowej). Informacja ta zawiera dane o środkach zgromadzonych na koncie ubezpieczonego w ZUS (bez części składek przekazanych do otwartego funduszu emerytalnego). Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. powinny co roku otrzymywać z ZUS informację o stanie ich indywidualnego konta prowadzonego przez ZUS. W informacji tej znajduje się m.in. zapis o wysokości składek na ubezpieczenie emerytalne za ostatni rok kalendarzowy w rozbiciu na miesiące i na poszczególnych płatników składek. W przypadku pracownika, tj. ubezpieczonego niebędącego płatnikiem składek, ZUS wykazuje w tej informacji składki należne, czyli wykazane w raportach składanych za ubezpieczonego, a nie faktycznie opłacone przez pracodawcę.

Podstawa prawna

  • art. 41 ust. 8–9a, art. 50 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Emil Kowalski

www.asib.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »