| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Kiedy ZUS może przejąć wypłatę zasiłków od niewypłacalnego zakładu pracy

Kiedy ZUS może przejąć wypłatę zasiłków od niewypłacalnego zakładu pracy

W związku z kryzysem gospodarczym nasza firma popadła w kłopoty finansowe. Od trzech miesięcy nie wypłacamy pracownikom zasiłków ze względu na brak środków. Czy w takiej sytuacji ZUS może przejąć wypłatę zasiłków dla naszych pracowników?

Wniosek o przejęcie wypłat świadczeń może dotyczyć zarówno niewypłaconych zaległych zasiłków, jak i wypłat za okresy bieżące. Decyzję o przejęciu wypłaty świadczeń podejmuje dyrektor oddziału ZUS. Jeżeli decyzja ta jest pozytywna, wówczas ZUS wydaje decyzję indywidualnie każdemu pracownikowi zatrudnionemu u tego płatnika, informującą o przejęciu wypłaty zasiłku za dany okres.

W przypadku gdy z postępowania wyjaśniającego lub kontroli wynika, że płatnik składek nie wypłacił swoim pracownikom zasiłków, które wykazał w imiennych raportach miesięcznych ZUS RSA i rozliczył w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA, oddział ZUS wypłaca ubezpieczonemu należne świadczenia oraz zobowiązuje płatnika składek do złożenia dokumentów korygujących i dopłaty składek na ubezpieczenia społeczne wraz z odsetkami. W takiej sytuacji na płatnika może zostać nałożona dodatkowa opłata, a także kara grzywny.

Jeżeli ZUS po przeprowadzeniu postępowania stwierdzi, że brak wypłaty zasiłków nie wynika z trudności finansowych, lecz z innych przyczyn, odmawia przejęcia wypłaty i informuje płatnika o konsekwencjach niedopełnienia obowiązku wypłaty zasiłków.

Jeśli ZUS po jakimś czasie od przejęcia wypłat zasiłków ustali, że ustały przeszkody uniemożliwiające wypłatę zasiłków przez płatnika, wypłatę zasiłków przekazuje do realizacji przez płatnika.

Podstawa prawna

  • art. 61 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 2 ust. 3, art. 86 ust. 2 pkt 3, art. 88, art. 98 ust. 1 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Ekspert w dziedzinie ociepleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK