| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy obniżać składkę zdrowotną do kwoty zaliczki na podatek za miesiąc, w którym pracownik chorował

Czy obniżać składkę zdrowotną do kwoty zaliczki na podatek za miesiąc, w którym pracownik chorował

Pracownik zatrudniony od 1 maja 2010 r. na pół etatu z wynagrodzeniem 750 zł miesięcznie, przyniósł zwolnienie lekarskie na okres od 15 do 30 czerwca 2010 r. Od pierwszego dnia choroby ma prawo do świadczeń chorobowych. Za pierwsze 14 dni niezdolności do pracy przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe, a za 2 dni zasiłek chorobowy. Pracownik jest uprawniony do podstawowych kosztów uzyskania przychodów, złożył oświadczenie PIT-2 oraz oświadczenie, z którego wynika, że nie ma innych tytułów do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. W związku z tym składkę zdrowotną za maj obniżyliśmy do wysokości zaliczki. Czy również składkę zdrowotną za czerwiec obniżyć do wysokości zaliczki na podatek i w jaki sposób? Czy zaliczkę muszę wyliczyć odrębnie od wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenia chorobowego, a odrębnie od kwoty zasiłku, czy od sumy przychodów i dopiero wtedy obniżyć składkę zdrowotną?

Zaliczkę na podatek należy ustalić od sumy wynagrodzenia za pracę, wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego. Jeśli składka na ubezpieczenie zdrowotne ustalona od wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenia chorobowego okaże się wyższa od zaliczki na podatek, należy ją obniżyć do wysokości tej zaliczki.

UZASADNIENIE

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy wymiaru. Część tej składki, w wysokości 7,75% podstawy wymiaru, jest odliczana od podatku, a resztę – 1,25% podstawy wymiaru finansuje osoba ubezpieczona. Od podatku nie można odliczyć składki zdrowotnej, której podstawą wymiaru jest dochód zwolniony z podatku (art. 27b ust. 1 updof).

Pracodawca oblicza składkę na ubezpieczenie zdrowotne pracownika w wysokości 9% podstawy wymiaru. Jeżeli wyliczona składka jest wyższa od zaliczki na podatek, pracodawca obniża ją do wysokości tej zaliczki (art. 83 ust. 1 ustawy zdrowotnej). Chodzi o kwotę zaliczki na podatek obliczoną przez pracodawcę zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – tj. 18% lub 32% dochodu uzyskanego przez pracownika w danym miesiącu (art. 32 ust. 1 updof).

Dochodem są uzyskane w ciągu miesiąca przychody w rozumieniu art. 12 updof oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez pracodawcę, po odliczeniu kosztów uzyskania przychodów oraz po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę w danym miesiącu składek na ubezpieczenia społeczne (art. 32 ust. 2 updof). Z kolei przychodami ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a także świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika oraz wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Opodatkowaniu nie podlegają przychody uzyskane przez pracownika, które zostały zwolnione z podatku na podstawie ustawy.

reklama

Autor:

ekspert ds. wynagrodzeń, wykładowca

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »