| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy opłacić składki od odszkodowania za zakaz konkurencji, jeśli pracownik został przywrócony do pracy

Czy opłacić składki od odszkodowania za zakaz konkurencji, jeśli pracownik został przywrócony do pracy

Nasz pracownik, który był zatrudniony na kierowniczym stanowisku, otrzymywał po ustaniu zatrudnienia odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji – oczywiście nieoskładkowane. Wniósł pozew do sądu i został przywrócony do pracy. Czy w związku z tym od wypłaconego mu odszkodowania musimy teraz naliczyć składki?

Od odszkodowania wypłaconego pracownikowi za okres do dnia jego powrotu do pracy nie należy opłacać składek na ubezpieczenia społeczne ani zdrowotne. Odszkodowanie to należy potraktować jak odszkodowanie za zakaz konkurencji obowiązujący po ustaniu zatrudnienia.

UZASADNIENIE

Pracownicy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym w okresie od dnia nawiązania do dnia ustania stosunku pracy. Rozwiązanie umowy o pracę, chociaż z naruszeniem przepisów Kodeksu pracy, wywiera skutki w zakresie podlegania przez pracownika ubezpieczeniom społecznym. Po rozwiązaniu umowy o pracę i ustaniu zatrudnienia pracodawca ma obowiązek wyrejestrować pracownika z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA w terminie 7 dni od dnia zwolnienia (art. 36 ust. 11 ustawy systemowej).

Orzeczenie sądu przywracające pracownika do pracy na poprzednich warunkach ma charakter mieszany, konstytutywno-deklaratoryjny. Warunkiem reaktywowania stosunku pracy na mocy prawomocnego orzeczenia sądu przywracającego pracownika do pracy jest zgłoszenie przez pracownika gotowości do niezwłocznego podjęcia pracy w terminie 7 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia, chyba że niezgłoszenie się w tym terminie do pracy nie wynikało z przyczyn zależnych od pracownika (art. 48 Kodeksu pracy).

W przypadku gdy pracownik zgłosi się do pracy w terminie 7 dni od uprawomocnienia się orzeczenia i nastąpi reaktywacja stosunku pracy, ZUS uznaje, że cały okres pozostawania bez pracy jest okresem ubezpieczenia.

WAŻNE!

Jeśli następuje reaktywacja stosunku pracy na podstawie wyroku o przywróceniu pracownika do pracy, ZUS uznaje, że nie wystąpiła przerwa w ubezpieczeniach pracownika.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK