| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy opłacić składki od odszkodowania za zakaz konkurencji, jeśli pracownik został przywrócony do pracy

Czy opłacić składki od odszkodowania za zakaz konkurencji, jeśli pracownik został przywrócony do pracy

Nasz pracownik, który był zatrudniony na kierowniczym stanowisku, otrzymywał po ustaniu zatrudnienia odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji – oczywiście nieoskładkowane. Wniósł pozew do sądu i został przywrócony do pracy. Czy w związku z tym od wypłaconego mu odszkodowania musimy teraz naliczyć składki?

Odszkodowanie nie przysługuje pracownikowi od dnia jego powrotu do pracy. Jeżeli za okres po powrocie do pracy płatnik nadal wypłacałby takie odszkodowanie, to przychód ten nie byłby już zwolniony ze składek.

Jeżeli odszkodowanie obejmowało np. okres 1 roku i zostało wypłacone jednorazowo za cały okres, a po 9 miesiącach pracownik został przywrócony do pracy, to część odszkodowania za okres 3 miesięcy jest nienależna i w pierwszej kolejności powinna zostać przez pracownika zwrócona jako świadczenie nienależne.

Gdyby pracodawca „zrezygnował” z dochodzenia zwrotu tej części odszkodowania, to należy uznać, że pracownik uzyska przychód ze stosunku pracy, od którego powinny być naliczone składki. Przychód powstałby w miesiącu, w którym pracodawca zrezygnował z dochodzenia zwrotu.

Zatem pracownik uzyskałby przychód, od którego zaliczka na podatek nie byłaby pobierana, gdyż całe odszkodowanie zostało opodatkowane w miesiącu jego wypłaty. Powrót pracownika spowodowałby jednak ten skutek, że „umorzona” część odszkodowania (za okres po powrocie do pracy) powinna być uwzględniona w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne ze względu na to, iż po powrocie pracownika do pracy świadczenie za ten okres przestało mieć charakter odszkodowawczy i tym samym nie byłoby podstawy do zwolnienia tej części przychodu ze składek.

Podstawa prawna

  • art. 36 ust. 11 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • § 2 ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 78, poz. 465 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Przyborowska

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »