| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Wyrejestrowanie menedżera z ubezpieczeń

Wyrejestrowanie menedżera z ubezpieczeń

Członkowie zarządu w spółce z o.o. zatrudnieni są na podstawie kontraktów menedżerskich i podlegają ubezpieczeniom jako zleceniobiorcy. W marcu 2010 r. jeden z członków został odwołany i rozwiązano z nim kontrakt. Spółka będzie wypłacała mu odszkodowanie w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia. Będzie ono wypłacane co miesiąc. Z jaką datą należy wyrejestrować menedżera z ubezpieczeń? Czy od wypłaconego odszkodowania należy opłacić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Tak, od odszkodowania należy obowiązkowo opłacić składki.

Zleceniobiorca (menedżer) – zgodnie z przepisami ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.) – obowiązkowo podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w okresie od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy. Wobec tego po rozwiązaniu umowy zleceniobiorca powinien zostać wyrejestrowany z ubezpieczeń przez złożenie formularza ZUS ZWUA przez płatnika składek.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorców stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.) otrzymywany z tytułu wykonywanej umowy. A zatem odszkodowanie za podporządkowanie się zakazowi konkurencji stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Odszkodowanie wypłacane w następnych miesiącach po wyrejestrowaniu ubezpieczonego powinno być rozliczane w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczeń 30 00 XX.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Kłosińska-Pyka

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK