| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy od świadczeń bhp przyznanych zleceniobiorcy trzeba opłacać składki

Czy od świadczeń bhp przyznanych zleceniobiorcy trzeba opłacać składki

Wypłacamy zatrudnianym zleceniobiorcom świadczenia na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy – ekwiwalenty za pranie odzieży roboczej oraz za używanie obuwia i odzieży własnej zamiast roboczej. Kilka razy w roku wysyłamy zleceniobiorców w podróż służbową, za co otrzymują oni diety i inne należności z tytułu delegacji. Dodatkowo z jednym zleceniobiorcą właśnie rozwiązaliśmy umowę, która gwarantowała mu w takim przypadku odszkodowanie w wysokości miesięcznej zapłaty. Czy w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 16 lutego 2010 r. świadczenia bhp są zwolnione ze składek już teraz, czy dopiero za rok? Spotykam się bowiem z odmiennymi stanowiskami w tej sprawie. Co z wypłacanymi zleceniobiorcom należnościami za podróż służbową i odszkodowaniem za rozwiązanie umowy zlecenia? Czy zwolnienie ze składek obejmuje lub obejmie w przyszłości również te przychody?

Już teraz mogą Państwo zaprzestać naliczania składek od wszystkich przekazywanych zleceniobiorcom świadczeń, tj.: świadczeń rzeczowych i ekwiwalentów wypłacanych na podstawie przepisów bhp, od należności z tytułu podróży służbowej (w wysokości ograniczonej do kwot należnych pracownikom sfery budżetowej) oraz od odszkodowań z tytułu rozwiązania umowy zlecenia. Jeśli ZUS zakwestionuje takie postępowanie i nakaże odprowadzenie składek od tych przychodów, należy odwołać się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, którego rozstrzygnięcie będzie z pewnością dla Państwa korzystne.

UZASADNIENIE

Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z 16 lutego 2010 r. (P 16/09) uznał za niekonstytucyjne odebranie zleceniobiorcom prawa do zwolnienia ze składek przyznanych im świadczeń wynikających z przepisów o bhp (świadczeń rzeczowych i ekwiwalentów), wypłacanych zgodnie z obowiązującymi przepisami. W ten sposób TK stwierdził niezgodność z ustawą zasadniczą § 2 ust. 2 pkt 6 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, odraczając jednocześnie o 12 miesięcy utratę mocy obowiązującej tego przepisu.

Wyrok TK został opublikowany w Dzienniku Ustaw z 3 marca 2010 r., zatem zakwestionowana regulacja przestanie formalnie obowiązywać dopiero 3 marca 2011 r. Nie znaczy to jednak, że zleceniodawcy mają prawo zaprzestać poboru składek od przekazywanych zleceniobiorcom świadczeń bhp dopiero od 3 marca 2011 r. Należy uznać, że mają taką możliwość już od daty wejścia w życie orzeczenia TK, czyli od 3 marca 2010 r.

Korzyści

Świadczenia bhp przyznane zleceniobiorcom są zwolnione ze składek od 3 marca 2010 r.

Wynika to przede wszystkim z wyjaśnień samego TK zawartych w uzasadnieniu do cytowanego wyroku. Trybunał zaznaczył wprost, że zastosował odroczenie mocy obowiązującej wyłącznie z obawy przed skutkami derogacji trybunalskiej (pozbawienie mocy prawnej przepisu przez zastąpienie go innym przepisem) podważonego § 2 ust. 2 pkt 6 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek (...). Orzeczenie TK o niezgodności z konstytucją aktu, na podstawie którego zostało wydane prawomocne orzeczenie sądowe, ostateczna decyzja administracyjna lub rozstrzygnięcie w innych sprawach stanowi bowiem podstawę do wznowienia postępowania, uchylenia decyzji lub innego rozstrzygnięcia na zasadach i w trybie określonych w przepisach właściwych dla danego postępowania (art. 190 ust. 4 konstytucji). Oznaczałoby to wygranie spraw sądowych czy administracyjnych przez zleceniobiorców i/lub ich płatników i kolejny uszczerbek w finansach ZUS.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK