| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy od świadczeń bhp przyznanych zleceniobiorcy trzeba opłacać składki

Czy od świadczeń bhp przyznanych zleceniobiorcy trzeba opłacać składki

Wypłacamy zatrudnianym zleceniobiorcom świadczenia na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy – ekwiwalenty za pranie odzieży roboczej oraz za używanie obuwia i odzieży własnej zamiast roboczej. Kilka razy w roku wysyłamy zleceniobiorców w podróż służbową, za co otrzymują oni diety i inne należności z tytułu delegacji. Dodatkowo z jednym zleceniobiorcą właśnie rozwiązaliśmy umowę, która gwarantowała mu w takim przypadku odszkodowanie w wysokości miesięcznej zapłaty. Czy w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 16 lutego 2010 r. świadczenia bhp są zwolnione ze składek już teraz, czy dopiero za rok? Spotykam się bowiem z odmiennymi stanowiskami w tej sprawie. Co z wypłacanymi zleceniobiorcom należnościami za podróż służbową i odszkodowaniem za rozwiązanie umowy zlecenia? Czy zwolnienie ze składek obejmuje lub obejmie w przyszłości również te przychody?

Już teraz mogą Państwo zaprzestać naliczania składek od wszystkich przekazywanych zleceniobiorcom świadczeń, tj.: świadczeń rzeczowych i ekwiwalentów wypłacanych na podstawie przepisów bhp, od należności z tytułu podróży służbowej (w wysokości ograniczonej do kwot należnych pracownikom sfery budżetowej) oraz od odszkodowań z tytułu rozwiązania umowy zlecenia. Jeśli ZUS zakwestionuje takie postępowanie i nakaże odprowadzenie składek od tych przychodów, należy odwołać się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, którego rozstrzygnięcie będzie z pewnością dla Państwa korzystne.

UZASADNIENIE

Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z 16 lutego 2010 r. (P 16/09) uznał za niekonstytucyjne odebranie zleceniobiorcom prawa do zwolnienia ze składek przyznanych im świadczeń wynikających z przepisów o bhp (świadczeń rzeczowych i ekwiwalentów), wypłacanych zgodnie z obowiązującymi przepisami. W ten sposób TK stwierdził niezgodność z ustawą zasadniczą § 2 ust. 2 pkt 6 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, odraczając jednocześnie o 12 miesięcy utratę mocy obowiązującej tego przepisu.

Wyrok TK został opublikowany w Dzienniku Ustaw z 3 marca 2010 r., zatem zakwestionowana regulacja przestanie formalnie obowiązywać dopiero 3 marca 2011 r. Nie znaczy to jednak, że zleceniodawcy mają prawo zaprzestać poboru składek od przekazywanych zleceniobiorcom świadczeń bhp dopiero od 3 marca 2011 r. Należy uznać, że mają taką możliwość już od daty wejścia w życie orzeczenia TK, czyli od 3 marca 2010 r.

Korzyści

Świadczenia bhp przyznane zleceniobiorcom są zwolnione ze składek od 3 marca 2010 r.

Wynika to przede wszystkim z wyjaśnień samego TK zawartych w uzasadnieniu do cytowanego wyroku. Trybunał zaznaczył wprost, że zastosował odroczenie mocy obowiązującej wyłącznie z obawy przed skutkami derogacji trybunalskiej (pozbawienie mocy prawnej przepisu przez zastąpienie go innym przepisem) podważonego § 2 ust. 2 pkt 6 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek (...). Orzeczenie TK o niezgodności z konstytucją aktu, na podstawie którego zostało wydane prawomocne orzeczenie sądowe, ostateczna decyzja administracyjna lub rozstrzygnięcie w innych sprawach stanowi bowiem podstawę do wznowienia postępowania, uchylenia decyzji lub innego rozstrzygnięcia na zasadach i w trybie określonych w przepisach właściwych dla danego postępowania (art. 190 ust. 4 konstytucji). Oznaczałoby to wygranie spraw sądowych czy administracyjnych przez zleceniobiorców i/lub ich płatników i kolejny uszczerbek w finansach ZUS.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK