| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy od świadczeń bhp przyznanych zleceniobiorcy trzeba opłacać składki

Czy od świadczeń bhp przyznanych zleceniobiorcy trzeba opłacać składki

Wypłacamy zatrudnianym zleceniobiorcom świadczenia na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy – ekwiwalenty za pranie odzieży roboczej oraz za używanie obuwia i odzieży własnej zamiast roboczej. Kilka razy w roku wysyłamy zleceniobiorców w podróż służbową, za co otrzymują oni diety i inne należności z tytułu delegacji. Dodatkowo z jednym zleceniobiorcą właśnie rozwiązaliśmy umowę, która gwarantowała mu w takim przypadku odszkodowanie w wysokości miesięcznej zapłaty. Czy w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 16 lutego 2010 r. świadczenia bhp są zwolnione ze składek już teraz, czy dopiero za rok? Spotykam się bowiem z odmiennymi stanowiskami w tej sprawie. Co z wypłacanymi zleceniobiorcom należnościami za podróż służbową i odszkodowaniem za rozwiązanie umowy zlecenia? Czy zwolnienie ze składek obejmuje lub obejmie w przyszłości również te przychody?

TK zastrzegł w wyroku z 16 lutego 2010 r., że „od momentu ogłoszenia tego wyroku organy stosujące zakwestionowany przepis aktu wykonawczego (i to nie tylko sądy) powinny uwzględnić możliwość odczytywania go w sposób zgodny ze standardem konstytucyjnym, w granicach wyznaczonych przez odpowiednie regulacje ustawowe (przede wszystkim ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). O tyle dotyczy to przede wszystkim sądów, że te, zgodnie ze stanowiskiem SN i TK (wyrażanym także w doktrynie), co do zasady, mogą odmówić zastosowania niekonstytucyjnego przepisu aktu wykonawczego”. TK podkreślił więc wprost, że sądy i inne organy (chodzi tu zwłaszcza o ZUS) powinny już od 3 marca 2010 r. stosować zakwestionowany przepis w wersji zgodnej z „konstytucyjnym standardem”.

Oznacza to, że Państwa zakład nie musi opłacać składek od żadnych świadczeń bhp przyznanych zleceniobiorcom już od 3 marca 2010 r. Jeśli ZUS mimo wszystko nakaże Państwu odprowadzenie składek, należy się odwołać do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Odwołanie należy złożyć – na piśmie lub do protokołu – w jednostce ZUS, która wydała decyzję w sprawie wymiaru składek. Składa je płatnik albo zleceniobiorca (art. 83 ust. 5 ustawy systemowej i art. 4779 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego).

Jeśli ZUS uzna odwołanie za słuszne w całości, sam uchyli lub zmieni decyzję w ciągu 30 dni od wniesienia odwołania. W przeciwnym razie skieruje sprawę wraz z uzasadnieniem do sądu, najpóźniej w ciągu 30 dni od wniesienia odwołania. W takiej sytuacji Państwa zakład pracy zapewne uzyska pozytywne dla siebie orzeczenie, ponieważ według utartej linii orzeczniczej „sędziowie zachowują prawo do samodzielnej oceny i ustalenia zgodności podustawowych aktów normatywnych z ustawami przy okazji rozpatrywania spraw, a w razie stwierdzenia ich niezgodności z ustawami – odmowy ich zastosowania w konkretnej sprawie” (np. wyroki SN z 23 kwietnia 2008 r., III KK 475/07 i z 26 września 2007 r., III KK 206/07). W takiej sytuacji sąd rozpatrujący to odwołanie może odmówić zastosowania rozporządzenia o podstawie wymiaru składek w obecnym brzmieniu, przyznając tym samym rację płatnikowi czy ubezpieczonemu (zleceniobiorcy).

W wyroku z 16 lutego 2010 r. TK orzekł w granicach zadanego pytania prawnego. Jednak z uzasadnienia do tego wyroku wyraźnie wypływa wniosek o niekonstytucyjności całego rozporządzenia o podstawie wymiaru składek w zakresie, w jakim ogranicza ono prawo zleceniobiorców do wymienionych w nim zwolnień. TK stwierdził bowiem w uzasadnieniu, że kwestionowany przepis jest niezgodny z ustawą zasadniczą, gdyż został wydany z przekroczeniem delegacji do wydania aktu wykonawczego. Upoważnienie ustawowe, czyli art. 21 ustawy systemowej, poleca ministrowi określenie w rozporządzeniu szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wyłączeń z tej podstawy, ale nie uprawnia go do pominięcia jakiejkolwiek grupy ubezpieczonych.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK