| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy podniesienie podstawy wymiaru składki chorobowej będzie korzystne dla każdego przedsiębiorcy

Czy podniesienie podstawy wymiaru składki chorobowej będzie korzystne dla każdego przedsiębiorcy

W związku z uchwałą Sądu Najwyższego z 21 kwietnia 2010 r. (II UZP 1/10), który uznał, że ZUS nie ma prawa kwestionować wysokości zadeklarowanej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, coraz więcej osób zastanawia się nad tym, czy opłacać wyższą składkę na ubezpieczenie chorobowe. Przed podjęciem tej decyzji należy jednak rozważyć nie tylko wynikające z tego korzyści, ale przede wszystkim zagrożenia.

W przypadku osoby, która już prowadzi działalność i opłaca składki na ubezpieczenia społeczne (w tym chorobowe) od najniższej podstawy wymiaru składek, możliwe jest przyznanie prawa do zasiłku liczonego wyłącznie od podwyższonej podstawy wymiaru składki chorobowej, jeśli dotychczasowe ubezpieczenie chorobowe zostanie przerwane. Można to zrobić przez:

  • zawieszenie lub likwidację działalności,
  • rezygnację z ubezpieczenia chorobowego na co najmniej 30 dni (tzn. wyrejestrowanie się z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego mimo dalszego prowadzenia działalności).

W takiej sytuacji ZUS ustali wysokość zasiłku od podstawy, od której została opłacona składka na ubezpieczenie chorobowe po ponownym zgłoszeniu się do tego ubezpieczenia.

Ważne jest jednak to, że tylko prawo do zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego przysługuje od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego. Natomiast zasiłek chorobowy przysługuje pod warunkiem posiadania wcześniejszego co najmniej 90-dniowego okresu ubezpieczenia chorobowego (art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej). Oznacza to, że po „odwieszeniu” działalności lub po ponownym przystąpieniu do ubezpieczenia chorobowego prawo do zasiłku chorobowego będzie przysługiwało po opłaceniu składek na ubezpieczenia społeczne w terminie i w pełnej wysokości za co najmniej 90 dni prowadzenia działalności.

ZUS może skontrolować płatnika

Należy pamiętać, że mimo uchwały Sądu Najwyższego, ZUS nadal może kwestionować zadeklarowanie zbyt wysokiej – jego zdaniem – podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe. Uchwale SN nie nadano bowiem mocy zasady prawnej. W związku z tym orzeczenie to ma zastosowanie jedynie w sprawie, w której zostało wydane (art. 39817 Kodeksu postępowania cywilnego).

Jednak, mimo że Sąd Najwyższy wydał rozstrzygnięcie, które ma zastosowanie w jednostkowej sprawie, uchwała SN ogranicza ZUS co do możliwości podważenia wysokości zadeklarowanej podstawy wymiaru. Prawie pewne jest bowiem, że inne sądy nie orzekną inaczej niż SN.

Nawet jeśli ZUS odstąpi od kwestionowania podważania wysokości podstawy wymiaru składek, to podwyższenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe nadal może być powodem wszczęcia kontroli, gdy wystąpią dodatkowe okoliczności wskazujące na działania zmierzające do uzyskania znacznie wyższego zasiłku. Takie okoliczności, jak np. niskie dochody z działalności, staranie się o zasiłek w krótkim okresie po podniesieniu podstawy wymiaru składki chorobowej, obniżenie podstawy wymiaru składki chorobowej zaraz po okresie pobierania zasiłku czy zgłoszenie zawieszenia działalności mimo dalszego jej prowadzenia, mogą być powodem uznania przez ZUS, że osoba prowadząca działalność zmierzała do otrzymania wysokiego zasiłku. Może to być podstawą do wydania decyzji odmawiającej prawa do zasiłku od tak wysokiej podstawy wymiaru składki.

W przypadku zwolnień lekarskich ZUS może również kontrolować:

  • prawidłowość orzeczenia o niezdolności do pracy – tj. sprawdzać, czy osoba prowadząca działalność faktycznie jest niezdolna do pracy,
  • prawidłowość wykorzystywania zwolnienia lekarskiego – tj. sprawdzać, czy ubezpieczony prowadzi działalność w okresie zwolnienia lekarskiego lub wykonuje czynności, które mogą powodować przedłużenie okresu niezdolności do pracy.

Takiej kontroli z pewnością zostanie poddana osoba, która dostarczy zwolnienie lekarskie po krótkim okresie opłacania składki na ubezpieczenie chorobowe od wysokiej podstawy wymiaru.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch – Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK