| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > W ZUS obowiązują jednolite standardy udzielania ulg i umorzeń składek

W ZUS obowiązują jednolite standardy udzielania ulg i umorzeń składek

Sytuacja finansowa osób, które chcą skorzystać z umorzenia, odroczenia lub rozłożenia na raty składek, jest od kwietnia br. oceniana przez ZUS według jednolitych standardów.

Decyzja w tej sprawie jest podejmowana przez ZUS. Wniosek musi być właściwie udokumentowany i powinien wskazywać, że udzielenie pomocy jest uzasadnione szczególnymi okolicznościami. Na przykład w przypadku osoby fizycznej, która po zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej zwróciła się o umorzenie należności z tytułu nieopłaconych składek, pozytywne rozpatrzenie tego wniosku jest możliwe w sytuacji, gdy „zapłata należności spowoduje konieczność sięgnięcia przez daną osobę do środków ze strony państwa, tj. otrzymania zasiłków z pomocy społecznej, ponieważ nie będzie w stanie zaspokoić swoich potrzeb materialnych, przy jednoczesnym braku majątku, z którego można egzekwować należności z tytułu składek”.

Każda osoba prowadzącą działalność przed złożeniem wniosku może sama zapoznać się z warunkami, jakie musi spełnić, aby ZUS udzielił jej ulgi, a tym samym sama wstępnie oceni, czy spełnia warunki do skorzystania z pomocy. Wszystkie informacje dotyczące udzielania ulg i umorzeń można znaleźć na stronie internetowej www.e-inspektorat.zus.pl.

Wniosek w sprawie udzielenia ulg ZUS rozpatruje na bieżąco. Dłużnik powinien otrzymać decyzję ZUS nie później niż w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Podstawa prawna

  • art. 28, art. 29, art. 32 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 31 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad umarzania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne (Dz.U. Nr 141, poz. 1365).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK