| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Rolnik prowadzący działalność gospodarczą, wyłączony z ubezpieczeń przez KRUS, powinien zgłosić się do ubezpieczeń w ZUS

Rolnik prowadzący działalność gospodarczą, wyłączony z ubezpieczeń przez KRUS, powinien zgłosić się do ubezpieczeń w ZUS

Jestem właścicielem gospodarstwa rolnego. Jednocześnie prowadzę jednoosobową firmę. Opłacam składki w KRUS. Urząd skarbowy wydał mi zaświadczenie o wysokości podatku dochodowego za ubiegły rok z działalności. Wiem, że przekroczyłem kwotę graniczną podatku z działalności i że nie będę mógł dalej opłacać składek w KRUS. Czy i od kiedy mam się zgłosić do ubezpieczeń w ZUS? Jakie dokumenty muszę złożyć? Słyszałem, że w ZUS można opłacać przez 2 lata znacznie niższe składki. Czy będę mógł opłacać niższe składki?

Od pierwszego dnia po ustaniu ubezpieczenia społecznego rolników (tj. od 1 czerwca 2010 r.) musi Pan zgłosić się w ZUS jako płatnik składek. Od tego dnia musi Pan również zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego. Dokumenty zgłoszeniowe należy złożyć w ZUS najpóźniej 8 czerwca br. Może Pan opłacać składki na preferencyjnych zasadach, pod warunkiem że spełni Pan określone poniżej warunki.

UZASADNIENIE

Rolnik prowadzący dodatkowo działalność gospodarczą może opłacać obowiązkowe składki w KRUS, jeśli spełni poniższe warunki (wymienione w art. 5a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników):

  • złoży w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy tej działalności,
  • jednocześnie nadal prowadzi działalność rolniczą lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym, obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego, lub w dziale specjalnym,
  • nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym,
  • nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych,
  • kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekracza granicznej kwoty – za 2009 r. jest to kwota 2835 zł.

Rolnik ma obowiązek dokumentować wysokość należnego podatku dochodowego z tytułu działalności za każdy rok zaświadczeniem naczelnika urzędu skarbowego. Termin na złożenie tego zaświadczenia to 31 maja następnego roku. Gdy wysokość podatku przekroczy graniczną kwotę lub rolnik nie dostarczy zaświadczenia w terminie do 31 maja, KRUS wyłącza go z ubezpieczenia rolników z końcem maja (art. 5a ust. 6 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK