| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy od honorarium z tytułu przeniesienia praw autorskich należy opłacać składki

Czy od honorarium z tytułu przeniesienia praw autorskich należy opłacać składki

Spółka zawarła umowy o dzieło (z przeniesieniem praw autorskich do dzieła) z osobą, która dotychczas nie była związana z firmą oraz z pracownikiem firmy. Obie osoby otrzymają honoraria za przeniesienie na firmę praw autorskich do wykonanego dzieła. Czy wypłacane w tych sytuacjach honorarium stanowi podstawę wymiaru składek?

Gdy wykonanie dzieła jest przedmiotem umowy o pracę, od wynagrodzenia z tytułu przeniesienia praw autorskich do niego na pracodawcę należy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

PRZYKŁAD

Firma zatrudnia informatyka na podstawie umowy o pracę. Do jego obowiązków należy m.in. tworzenie programów komputerowych. Firma, poza wynagrodzeniem, wypłaca pracownikowi również honorarium za przeniesienie na firmę praw autorskich do programów. W takiej sytuacji podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika jest suma przychodów z umowy o pracę i wynagrodzenia za przeniesienie praw autorskich wypłacanego na podstawie zawartej umowy o dzieło.

Należy rozróżnić jeszcze jedną sytuację – gdy pracownik sprzedaje pracodawcy prawa do dzieła, którego wytworzenie nie było przedmiotem żadnej umowy (czyli gdy sprzedaje prawa do gotowego dzieła). Wówczas mamy do czynienia z przewidzianą w przepisach prawa autorskiego umową o przeniesienie majątkowych praw autorskich lub umową o korzystanie z utworu, która nie rodzi samoistnie obowiązku ubezpieczeń społecznych ani ubezpieczenia zdrowotnego – nawet jeśli umowa została zawarta między pracodawcą a pracownikiem.

WAŻNE!

Od honorarium uzyskanego na podstawie umowy o przeniesienie praw autorskich do gotowego dzieła, którego pracownik nie wykonał na polecenie pracodawcy, nie należy opłacać składek.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony na stanowisku księgowego w firmie outsourcingowej świadczącej usługi księgowe, napisał komputerowy program księgowy, a następnie zaproponował odsprzedanie programu pracodawcy. W celu dokonania transakcji strony zawarły umowę o przeniesienie autorskich praw majątkowych. Honorarium wypłacone z tytułu przeniesienia praw autorskich do gotowego dzieła nie stanowi podstawy wymiaru składek.

Podstawa prawna

  • art. 8 ust. 2a, art. 18 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 1 ust. 1 i ust. 2, art. 41 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.),
  • § 1, § 2 pkt 29 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 301 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rabczewski

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK