| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy od honorarium z tytułu przeniesienia praw autorskich należy opłacać składki

Czy od honorarium z tytułu przeniesienia praw autorskich należy opłacać składki

Spółka zawarła umowy o dzieło (z przeniesieniem praw autorskich do dzieła) z osobą, która dotychczas nie była związana z firmą oraz z pracownikiem firmy. Obie osoby otrzymają honoraria za przeniesienie na firmę praw autorskich do wykonanego dzieła. Czy wypłacane w tych sytuacjach honorarium stanowi podstawę wymiaru składek?

Gdy wykonanie dzieła jest przedmiotem umowy o pracę, od wynagrodzenia z tytułu przeniesienia praw autorskich do niego na pracodawcę należy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

PRZYKŁAD

Firma zatrudnia informatyka na podstawie umowy o pracę. Do jego obowiązków należy m.in. tworzenie programów komputerowych. Firma, poza wynagrodzeniem, wypłaca pracownikowi również honorarium za przeniesienie na firmę praw autorskich do programów. W takiej sytuacji podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika jest suma przychodów z umowy o pracę i wynagrodzenia za przeniesienie praw autorskich wypłacanego na podstawie zawartej umowy o dzieło.

Należy rozróżnić jeszcze jedną sytuację – gdy pracownik sprzedaje pracodawcy prawa do dzieła, którego wytworzenie nie było przedmiotem żadnej umowy (czyli gdy sprzedaje prawa do gotowego dzieła). Wówczas mamy do czynienia z przewidzianą w przepisach prawa autorskiego umową o przeniesienie majątkowych praw autorskich lub umową o korzystanie z utworu, która nie rodzi samoistnie obowiązku ubezpieczeń społecznych ani ubezpieczenia zdrowotnego – nawet jeśli umowa została zawarta między pracodawcą a pracownikiem.

WAŻNE!

Od honorarium uzyskanego na podstawie umowy o przeniesienie praw autorskich do gotowego dzieła, którego pracownik nie wykonał na polecenie pracodawcy, nie należy opłacać składek.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony na stanowisku księgowego w firmie outsourcingowej świadczącej usługi księgowe, napisał komputerowy program księgowy, a następnie zaproponował odsprzedanie programu pracodawcy. W celu dokonania transakcji strony zawarły umowę o przeniesienie autorskich praw majątkowych. Honorarium wypłacone z tytułu przeniesienia praw autorskich do gotowego dzieła nie stanowi podstawy wymiaru składek.

Podstawa prawna

  • art. 8 ust. 2a, art. 18 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 1 ust. 1 i ust. 2, art. 41 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.),
  • § 1, § 2 pkt 29 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 301 ze zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK