| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Kiedy zwracane pracownikom koszty zakupu karnetu na basen są zwolnione ze składek

Kiedy zwracane pracownikom koszty zakupu karnetu na basen są zwolnione ze składek

Chcemy umożliwić pracownikom uczęszczanie na basen. Jak to zrobić, aby koszty ponoszone firmę na ten cel przez nie były dla pracowników oskładkowanym ani opodatkowanym przychodem?

Mogą Państwo zakupić dla pracowników karnety na basen, finansując ten zakup ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wartość karnetów będzie zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne; może być również zwolniona z podatku.

UZASADNIENIE

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników jest przychód osiągany z tytułu zatrudnienia (art. 18 ust. 1 w zw. z art. 4 pkt 9 ustawy systemowej). Chodzi tu o przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia. W pojęciu tym mieszczą się nie tylko pieniężne składniki wynagrodzenia za pracę, ale również przyznane pracownikowi świadczenia w naturze, różnego rodzaju nieodpłatne świadczenia lub świadczenia częściowo odpłatne (art. 12 updof). Istotą zakwalifikowania danego świadczenia jako przychodu ze stosunku pracy jest to, że pracownik otrzymał to świadczenie od pracodawcy w związku z łączącym go stosunkiem pracy.

Ze składek są zwolnione jedynie ściśle określone kategorie przychodów ze stosunku pracy. Wśród takich wyłączeń znajdują się m.in. świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (§ 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe).

WAŻNE!

Świadczenia socjalne sfinansowane z zfśs są zwolnione ze składek bez względu na wartość.

Ze środków zfśs może być finansowana działalność socjalna pracodawcy, w tym działalność sportowo-rekreacyjna, do której można zaliczyć m.in. zakup karnetów na basen czy siłownię. Jeśli koszty zakupu karnetów na basen dla pracowników zostaną pokryte ze środków funduszu socjalnego, ich wartość nie będzie stanowiła podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne ani zdrowotne.

Wartość karnetów zakupionych ze środków zfśs jest zwolniona z podatku do rocznego limitu 380 zł (łącznie z innymi świadczeniami socjalnymi przyznanymi pracownikowi z zfśs). Z opodatkowania jest bowiem zwolniona wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej rzeczowych lub pieniężnych świadczeń w całości finansowych ze środków zfśs – poza bonami, talonami lub innymi znakami uprawniającymi do ich wymiany na towary lub usługi – jeśli ich wartość nie przekroczy w roku 380 zł (art. 21 ust. 1 pkt 67 updof). Wątpliwości dotyczące możliwości zwolnienia z podatku wartości karnetów, które są znakiem, rozwiało Ministerstwo Finansów w piśmie z 15 marca 2004 r. (sygn. PB5/MC-033-14-464/04). Ministerstwo zajęło stanowisko, że taki karnet (jak również karnet na siłownię lub bilet do kina czy do teatru) jest zwolniony z podatku pod warunkiem, że w całości został sfinansowany ze środków zfśs, a świadczenia przyznane pracownikowi z zfśs w ciągu całego roku nie przekroczyły limitu 380 zł.

Podstawa prawna

  • art. 4 pkt 9, art. 18 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • art. 12 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307),
  • art. 81 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1207 ze zm.).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tense.pl

Interaktywna agencja reklamowa – specjalista w zakresie inbound marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »