| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy należy opłacić składki od dywidendy wypłaconej pracownikowi z tytułu posiadanych przez niego udziałów

Czy należy opłacić składki od dywidendy wypłaconej pracownikowi z tytułu posiadanych przez niego udziałów

Czy dywidenda wypłacona członkom usługowej spółdzielni – zarówno pracownikom, jak i byłym pracownikom – według udziałów posiadanych przez te osoby, jest podstawą do naliczenia składek na ubezpieczenia społeczne? Od wypłaconej dywidendy pobraliśmy 19% zryczałtowany podatek zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Od dywidendy nie należy opłacać składek na ubezpieczenia społeczne ani zdrowotne. Dywidenda nie jest przychodem ze stosunku pracy, ale z kapitałów pieniężnych.

UZASADNIENIE

Pracodawca ma obowiązek opłacić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od wszystkich przychodów, jakie pracownik osiągnął z tytułu zatrudnienia, chyba że na mocy przepisów szczególnych przychody te są zwolnione ze składek. Jeśli pracownik otrzymuje od pracodawcy przychody, które nie mają związku z łączącym go z pracodawcą stosunkiem pracy (lub innym stosunkiem stanowiącym tytuł do objęcia ubezpieczeniem – np. umową zlecenia), od przychodów tych nie należy opłacać składek.

Przykładem takiego przychodu, który nie wynika z łączącego pracownika i pracodawcę stosunku pracy, jest dywidenda. Jej wypłata wynika z wypracowanego zysku i przysługuje pracownikowi pod warunkiem, że jest on właścicielem udziałów. Wypłacona pracownikowi dywidenda nie jest przychodem ze stosunku pracy, ale przychodem z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 updof.

Posiadanie udziałów nie stanowi tytułu do objęcia ani ubezpieczeniami społecznymi, ani zdrowotnym. W związku z tym nie ma podstawy do tego, by od dywidendy opłacić składki na te ubezpieczenia.

Dywidenda stanowi przychód, od którego spółdzielnia jako osoba prawna ma obowiązek pobrać i przekazać do urzędu skarbowego podatek dochodowy od osób fizycznych (art. 41 ust. 4 updof). Podatek ten słusznie naliczyli Państwo w ryczałtowej wysokości 19%, zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 updof.

Podstawa prawna

  • art. 4 pkt 9, art. 6, art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 12 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. a, art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Przyborowska

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »