| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy trzeba opłacić składki od świadczeń niepieniężnych przyznanych pracownikom

Czy trzeba opłacić składki od świadczeń niepieniężnych przyznanych pracownikom

Zmieniliśmy regulamin wynagradzania. Pracownicy zatrudnieni przez naszą spółkę w fabryce artykułów chemicznych będą otrzymywać raz na kwartał, oprócz wynagrodzenia za pracę, środki czystości o wartości do 200 zł. Czy od tego rodzaju świadczeń trzeba opłacać składki?

Sposób wyceny wartości świadczeń do celów wliczania do podstawy wymiaru składek

Pracownicy Państwa firmy będą otrzymywać środki chemiczne, tj. świadczenia rzeczowe wchodzące w zakres działalności gospodarczej pracodawcy. Do podstawy wymiaru składek należy więc wliczyć wartość tych świadczeń w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach o wynagradzaniu (gdy określono w nich, że jest to 200 zł). Jeśli przepisy nie regulują tej kwestii, do podstawy wymiaru składek należy wliczyć wartość tych świadczeń ustaloną według cen stosowanych wobec innych odbiorców niż pracownicy.

Warto nadmienić, że wartość przekazanych produktów mogłaby być zwolniona ze składek na podstawie § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia składkowego, gdyby łącznie zostały spełnione następujące warunki:

  • korzyść materialna wynikałaby z przepisów o wynagradzaniu (układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub innych przepisów o wynagradzaniu),
  • pracownik mógłby kupić te produkty po cenach niższych niż detaliczne.

Zatem zwolnione ze składek mogą być świadczenia rzeczowe przysługujące na podstawie przepisów płacowych, jeżeli pracownik dokonałby ich zakupu za symboliczną kwotę (np. 1 zł).

Podstawa prawna

  • art. 4 pkt 9, art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 26, § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Węgiel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »