| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy składkę na FEP należy opłacać za pracownika, który nie uzyska emerytury pomostowej

Czy składkę na FEP należy opłacać za pracownika, który nie uzyska emerytury pomostowej

Nasz pracownik, zatrudniony na stanowisku kierowcy karetki pogotowia, urodził się w 1951 r. Praca kierowcy karetki została przez nas umieszczona na liście prac o szczególnym charakterze (praca kierowców uprzywilejowanych pojazdów). Pracownik ten nie wykonywał jednak pracy w szczególnych warunkach ani w szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r., dlatego nie uzyska prawa do emerytury pomostowej. Czy mimo to musimy za niego opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych?

Powinni Państwo opłacać za tego pracownika składkę na FEP. Obowiązek ten nie jest wyłączony w odniesieniu do osób, które nie spełniają warunków do uzyskania emerytury pomostowej.

UZASADNIENIE

 Od 1 stycznia 2010 r. pracodawcy mają obowiązek opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) za pracowników, którzy łącznie spełniają warunki określone w art. 35 ust. 1 ustawy o emeryturach pomostowych. Składki na FEP pracodawca opłaca za pracowników, którzy:

  • urodzili się po 31 grudnia 1948 r. oraz
  • wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których jest mowa w ustawie o emeryturach pomostowych.

Ustawa o emeryturach pomostowych nie uzależnia obowiązku opłacania tej składki od tego, czy pracownik spełni warunki do uzyskania prawa do emerytury pomostowej. W związku z tym mają Państwo obowiązek opłacać za pracownika składkę na FEP przez okres wykonywania przez niego pracy o szczególnym charakterze. Składkę na ten fundusz należy naliczać w wysokości 1,5% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, z zastosowaniem ograniczenia tej podstawy do 30-krotności prognozowanego wynagrodzenia (w 2010 r. jest to kwota 94 380 zł).

Składki na FEP finansuje z własnych środków pracodawca. Należne składki powinien wykazywać w deklaracji ZUS DRA, określając jednocześnie liczbę pracowników, za których opłaca tę składkę, i liczbę stanowisk pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (blok IX deklaracji ZUS DRA).

Podstawa prawna

  • art. 35 ust. 1, art. 36, art. 37 ust. 2 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. Nr 237, poz. 1656),
  • obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 11 grudnia 2009 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2010 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (Dz.U. Nr 80, poz. 997).
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
PIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kantowicz-Gdańska

Konsultant, certyfikowany trener, audytor. Ekspert z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi. Zajmuje się w szczególności rozwojem menedżerów oraz badaniem opinii pracowników i doradztwem w zakresie doskonalenia organizacji. Od początku swojej kariery zawodowej pracuje z najwyższą kadrą zarządzającą oraz menedżerami różnych szczebli - zarówno w wymiarze grupowym, jak i indywidualnym. Koncentruje się na kluczowych wyzwaniach i buduje na pozytywach. Rozwija miękkie kompetencje, a w szczególności umiejętności komunikacyjne. Jest inspiratorką autorefleksji i orędowniczką dialogu. Uczy menedżerów, jak skutecznie budować zaangażowanie i przełamywać opory pracowników wobec zmian. Jako niezależny konsultant i trener pracuje od 2006 roku. Zrealizowała liczne projekty doradcze i rozwojowe dla firm z wielu branż oraz instytucji publicznych. Prowadzi warsztaty, szkolenia i wykłady z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi oraz PR (kształtowanie wizerunku pracodawcy, komunikacja menedżerska, komunikacja wewnętrzna w organizacji, zarządzanie talentami, zarzadzanie wiedzą i inne obszary tematyczne). Projektuje programy rozwojowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK