| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy zwolnienie z opłacania składki na FP i FGŚP za pracownicę, która wróciła z urlopu macierzyńskiego, obejmuje zawartą z nią dodatkowo umowę zlecenia

Czy zwolnienie z opłacania składki na FP i FGŚP za pracownicę, która wróciła z urlopu macierzyńskiego, obejmuje zawartą z nią dodatkowo umowę zlecenia

Pracownica naszej firmy, zatrudniona na pełny etat, wróciła z urlopu macierzyńskiego 10 grudnia 2009 r. Począwszy od stycznia 2010 r. nie opłacamy za nią składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W marcu podpisaliśmy z nią umowę zlecenia na 6 miesięcy. Miesięczne wynagrodzenie za wykonywanie zlecenia będzie wynosić 300 zł. Czy zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP odnosi się do obydwu umów (tj. umowy o pracę i umowy zlecenia), skoro ZUS nakazuje, by w tej sytuacji przychód ze zlecenia traktować jak przychód z umowy o pracę?

Zwolnienie ze składek na FP i FGŚP dotyczy tylko przychodów z umowy o pracę. Od wynagrodzenia za wykonywanie zlecenia powinni Państwo opłacać te składki, mimo że miesięczna wysokość tego przychodu jest niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2009 r. pracodawcy nie muszą opłacać składek na Fundusz Pracy (FP) i na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) za pracowników, którzy wracają do pracy po urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim lub po urlopie wychowawczym. Zwolnienie z tego obowiązku przysługuje przez 36 miesięcy i dotyczy wyłącznie przychodów uzyskiwanych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.

Okres 36 miesięcy, przez jaki pracodawca jest zwolniony z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP, to pełne 36 miesięcy liczone od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie takiego urlopu.

Okres zwolnienia ze składek na FP i FGŚP jest przerwany, gdy w tym czasie pracownik korzysta z urlopu wychowawczego na to samo dziecko, na które uzyskał prawo do urlopu macierzyńskiego.

Jeżeli pracownica korzysta z urlopu wychowawczego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, 36-miesięczny okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP należy liczyć dopiero od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpił powrót pracownicy z urlopu wychowawczego.

WAŻNE!

Okres zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP liczony jest na nowo, gdy pracownik korzysta z urlopu macierzyńskiego/wychowawczego na kolejne dziecko.

W sytuacji gdy pracownik, za którego pracodawca nie opłaca składek na FP i FGŚP w omawianych okolicznościach, wykonuje u tego pracodawcy dodatkowo umowę cywilnoprawną, zwolnienie to nie dotyczy przychodów uzyskiwanych z tej umowy. Wynika to z brzmienia art. 104a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i art. 9a ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Przepisy te wskazują bowiem na możliwość korzystania z tego zwolnienia wyłącznie w odniesieniu do pracowników.

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nakazuje traktować wykonawcę umowy cywilnoprawnej zawartej dodatkowo ze swoim pracownikiem jak pracownika, a osiągane z tej umowy przychody – jak przychody ze stosunku pracy (art. 8 ust. 2a i art. 18 ust. 1a ustawy systemowej). Nie ma jednak podstaw, by taką fikcję prawną przyjmować również na gruncie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Ustawy te nie zawierają uregulowania analogicznego do tego, które wynika z ustawy systemowej, ani nie odsyłają do odpowiednich przepisów ustawy systemowej.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK