| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy zwolnienie z opłacania składki na FP i FGŚP za pracownicę, która wróciła z urlopu macierzyńskiego, obejmuje zawartą z nią dodatkowo umowę zlecenia

Czy zwolnienie z opłacania składki na FP i FGŚP za pracownicę, która wróciła z urlopu macierzyńskiego, obejmuje zawartą z nią dodatkowo umowę zlecenia

Pracownica naszej firmy, zatrudniona na pełny etat, wróciła z urlopu macierzyńskiego 10 grudnia 2009 r. Począwszy od stycznia 2010 r. nie opłacamy za nią składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W marcu podpisaliśmy z nią umowę zlecenia na 6 miesięcy. Miesięczne wynagrodzenie za wykonywanie zlecenia będzie wynosić 300 zł. Czy zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP odnosi się do obydwu umów (tj. umowy o pracę i umowy zlecenia), skoro ZUS nakazuje, by w tej sytuacji przychód ze zlecenia traktować jak przychód z umowy o pracę?

Zwolnienie ze składek na FP i FGŚP dotyczy tylko przychodów z umowy o pracę. Od wynagrodzenia za wykonywanie zlecenia powinni Państwo opłacać te składki, mimo że miesięczna wysokość tego przychodu jest niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2009 r. pracodawcy nie muszą opłacać składek na Fundusz Pracy (FP) i na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) za pracowników, którzy wracają do pracy po urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim lub po urlopie wychowawczym. Zwolnienie z tego obowiązku przysługuje przez 36 miesięcy i dotyczy wyłącznie przychodów uzyskiwanych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.

Okres 36 miesięcy, przez jaki pracodawca jest zwolniony z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP, to pełne 36 miesięcy liczone od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie takiego urlopu.

Okres zwolnienia ze składek na FP i FGŚP jest przerwany, gdy w tym czasie pracownik korzysta z urlopu wychowawczego na to samo dziecko, na które uzyskał prawo do urlopu macierzyńskiego.

Jeżeli pracownica korzysta z urlopu wychowawczego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, 36-miesięczny okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP należy liczyć dopiero od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpił powrót pracownicy z urlopu wychowawczego.

WAŻNE!

Okres zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP liczony jest na nowo, gdy pracownik korzysta z urlopu macierzyńskiego/wychowawczego na kolejne dziecko.

W sytuacji gdy pracownik, za którego pracodawca nie opłaca składek na FP i FGŚP w omawianych okolicznościach, wykonuje u tego pracodawcy dodatkowo umowę cywilnoprawną, zwolnienie to nie dotyczy przychodów uzyskiwanych z tej umowy. Wynika to z brzmienia art. 104a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i art. 9a ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Przepisy te wskazują bowiem na możliwość korzystania z tego zwolnienia wyłącznie w odniesieniu do pracowników.

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nakazuje traktować wykonawcę umowy cywilnoprawnej zawartej dodatkowo ze swoim pracownikiem jak pracownika, a osiągane z tej umowy przychody – jak przychody ze stosunku pracy (art. 8 ust. 2a i art. 18 ust. 1a ustawy systemowej). Nie ma jednak podstaw, by taką fikcję prawną przyjmować również na gruncie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Ustawy te nie zawierają uregulowania analogicznego do tego, które wynika z ustawy systemowej, ani nie odsyłają do odpowiednich przepisów ustawy systemowej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agata Bajek

Starszy Specjalista ds. Projektów HR - Grupa Tempo S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »