| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy zwolnienie z opłacania składki na FP i FGŚP za pracownicę, która wróciła z urlopu macierzyńskiego, obejmuje zawartą z nią dodatkowo umowę zlecenia

Czy zwolnienie z opłacania składki na FP i FGŚP za pracownicę, która wróciła z urlopu macierzyńskiego, obejmuje zawartą z nią dodatkowo umowę zlecenia

Pracownica naszej firmy, zatrudniona na pełny etat, wróciła z urlopu macierzyńskiego 10 grudnia 2009 r. Począwszy od stycznia 2010 r. nie opłacamy za nią składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W marcu podpisaliśmy z nią umowę zlecenia na 6 miesięcy. Miesięczne wynagrodzenie za wykonywanie zlecenia będzie wynosić 300 zł. Czy zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP odnosi się do obydwu umów (tj. umowy o pracę i umowy zlecenia), skoro ZUS nakazuje, by w tej sytuacji przychód ze zlecenia traktować jak przychód z umowy o pracę?

WAŻNE!

Ustalając obowiązek opłacania składek na FP i FGŚP, nie należy traktować przychodów z dodatkowej umowy cywilnoprawnej zawartej z pracownikiem jak przychodów z umowy o pracę.

W konsekwencji opisanych zasad, Państwa firma powinna opłacać od przychodów osiąganych przez pracownicę z dodatkowej umowy zlecenia składki:

  • na FGŚP – niezależnie od wysokości osiąganego przez nią przychodu; składki na FGŚP należy bowiem opłacać za osobę, która podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym,
  • na FP – pod warunkiem że podstawa wymiaru składek na jej ubezpieczenia emerytalne i rentowe w przeliczeniu na okres miesiąca jest co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia lub 80% tego wynagrodzenia – w przypadku zatrudnienia w pierwszym roku pracy (w 2010 r. odpowiednio 1317 zł i 1053,60 zł).

Obowiązek opłacania składki na FP w takiej sytuacji należy rozpatrywać na ogólnych zasadach. Oznacza to, że obowiązek opłacania tej składki należy rozpatrywać opierając się na wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne – tj. biorąc pod uwagę łączny przychód z umowy o pracę i umowy cywilnoprawnej. W przypadku pracownicy, która z tytułu umowy zlecenia uzyskuje miesięcznie 300 zł, obowiązek opłacania składki na FP powstanie, jeśli łącznie z przychodem z umowy o pracę kwota ta jest co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia (lub 80% minimalnego wynagrodzenia). Ponieważ pracownica jest zatrudniona na pełny etat, z tytułu zatrudnienia otrzymuje co najmniej minimalne wynagrodzenie (ewentualnie 80% tego wynagrodzenia). W związku z tym należy za nią opłacić składkę na FP, ale tylko od kwoty 300 zł (przychodu ze zlecenia).

Podstawa prawna

  • art. 104, art. 104a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),
  • art. 9a ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.),
  • art. 8 ust. 2a, art. 18 ust. 1a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »