| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy odprawa pośmiertna jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia i podatku

Czy odprawa pośmiertna jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia i podatku

W jakiej wysokości powinniśmy wypłacić odprawę pośmiertną, jeżeli pracownik był zatrudniony w firmie 3 lata? Czy od tego świadczenia powinniśmy naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne i odprowadzić podatek?

Muszą Państwo wypłacić odprawę pośmiertną w kwocie jednomiesięcznego wynagrodzenia. Świadczenie to jest zwolnione z podatku dochodowego i nie należy od niego pobierać składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

UZASADNIENIE

W razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, rodzinie zmarłego przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna (art. 93 § 1 Kodeksu pracy).

Odprawa pośmiertna przysługuje (art. 93 § 4 Kodeksu pracy):

  • małżonkowi,
  • innym członkom rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, m.in. rodzicom, dzieciom własnym, dzieciom drugiego małżonka, dzieciom przysposobionym.

Wysokość odprawy

Wysokość odprawy jest uzależniona od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy (art. 93 § 2 Kodeksu pracy) i wynosi:

Do okresu zatrudnienia, od którego zależy wysokość odprawy pośmiertnej, wlicza się okres zatrudnienia zmarłego pracownika u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 Kodeksu pracy. Chodzi o przejęcie firmy pracodawcy przez innego pracodawcę, co nie powoduje rozwiązania umowy o pracę. Zasadę kontynuacji stosuje się zawsze, gdy nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego pracownika mającego prawo do odprawy. Jest to możliwe także w innych przypadkach, gdy pracodawca z mocy odrębnych przepisów jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez firmę poprzednio zatrudniającą pracownika, np. w sytuacji, gdy umiera pracodawca, a jego pracownicy i firma zostaną przejęci przez innego pracodawcę (art. 632 § 3 Kodeksu pracy).

W sytuacji gdy jest kilku członków rodziny uprawnionych do odprawy pośmiertnej, odprawa jest dzielona w równych częściach między wszystkich uprawnionych członków rodziny (art. 93 § 5 Kodeksu pracy). Jeżeli do odprawy pośmiertnej jest uprawniony tylko jeden członek rodziny zmarłego pracownika, ma on prawo do odprawy w połowie wysokości (art. 93 § 6 Kodeksu pracy).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

tel./fax: +48 (22) 635 46 00

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »