| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy odprawa pośmiertna jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia i podatku

Czy odprawa pośmiertna jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia i podatku

W jakiej wysokości powinniśmy wypłacić odprawę pośmiertną, jeżeli pracownik był zatrudniony w firmie 3 lata? Czy od tego świadczenia powinniśmy naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne i odprowadzić podatek?

Jeśli pracownik był zatrudniony w kilku zakładach pracy, jego rodzina ma prawo do kilku odpraw pośmiertnych.

PRZYKŁAD

Pracownik pracował na podstawie dwóch umów o pracę (1/4 etatu i 3/4 etatu). Po jego śmierci członkowie rodziny otrzymali odprawę pieniężną w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia zmarłego od pierwszego pracodawcy (u którego pracownik był zatrudniony 8 lat) i 6-miesięcznego wynagrodzenia u drugiego pracodawcy (pracownik był u niego zatrudniony 18 lat).

Odprawy pośmiertne a podatek i składki

Odprawy pośmiertne wypłacone zgodnie z przepisami Kodeksu pracy są zwolnione z podatku dochodowego (art. 21 ust. 1 pkt 7 updof). Od kwoty wypłaconej odprawy nie pobiera się również składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Nie stanowi ona przychodu ze stosunku pracy ani żadnego tytułu objętego obowiązkiem ubezpieczeń.

Odprawa a ubezpieczenie pracownika

Odprawa pośmiertna nie przysługuje członkom rodziny zmarłego pracownika, jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a odszkodowanie wypłacone przez instytucję ubezpieczeniową nie jest niższe niż odprawa pośmiertna przysługująca zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Jeżeli odszkodowanie jest niższe od odprawy pośmiertnej, pracodawca ma obowiązek wypłacić rodzinie kwotę stanowiącą różnicę między tymi świadczeniami (art. 93 § 7 Kodeksu pracy).

W praktyce zwolnienie się pracodawcy z obowiązku wypłaty odprawy lub zmniejszenia jej wysokości w związku z ubezpieczeniem pracownika na życie budzi wiele wątpliwości. Zwrot użyty w Kodeksie pracy „jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie” jest niejasny. Ustawodawca nie zróżnicował w Kodeksie pracy dwóch sytuacji. Pierwsza to ubezpieczenie pracownika na życie polegające na tym, że stroną umowy ubezpieczenia jest pracodawca, który opłaca – niezależnie od przekazywania pracownikowi pensji – składkę ubezpieczeniową, a beneficjentem odszkodowania jest pracownik. Druga sytuacja charakteryzuje się tym, że rola pracodawcy ogranicza się do zawarcia umowy ramowej z ubezpieczycielem. Pracownik opłaca wówczas składkę ubezpieczeniową ze swoich środków. Często jest ona potrącana przez pracodawcę z jego pensji. Część ekspertów uznaje, że pracodawcy zmniejszają wysokość odprawy lub jej nie wypłacają także wtedy, gdy członkowie rodziny zmarłego pracownika otrzymują odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia na życie, na które składki ubezpieczeniowe opłacał pracownik.

Rodzina zmarłego pracownika, która uważa, że otrzymanie odszkodowania od instytucji ubezpieczeniowej w sytuacji, gdy składki na ubezpieczenie opłacał pracownik, nie odbiera jej prawa do otrzymania odprawy od byłego pracodawcy, może wystąpić o rozstrzygnięcie tego sporu do sądu.

Podstawa prawna

  • art. 231, art. 631, art. 93 Kodeksu pracy,
  • art. 21 ust. 1 pkt 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK