| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy odprawa pośmiertna jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia i podatku

Czy odprawa pośmiertna jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia i podatku

W jakiej wysokości powinniśmy wypłacić odprawę pośmiertną, jeżeli pracownik był zatrudniony w firmie 3 lata? Czy od tego świadczenia powinniśmy naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne i odprowadzić podatek?

Jeśli pracownik był zatrudniony w kilku zakładach pracy, jego rodzina ma prawo do kilku odpraw pośmiertnych.

PRZYKŁAD

Pracownik pracował na podstawie dwóch umów o pracę (1/4 etatu i 3/4 etatu). Po jego śmierci członkowie rodziny otrzymali odprawę pieniężną w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia zmarłego od pierwszego pracodawcy (u którego pracownik był zatrudniony 8 lat) i 6-miesięcznego wynagrodzenia u drugiego pracodawcy (pracownik był u niego zatrudniony 18 lat).

Odprawy pośmiertne a podatek i składki

Odprawy pośmiertne wypłacone zgodnie z przepisami Kodeksu pracy są zwolnione z podatku dochodowego (art. 21 ust. 1 pkt 7 updof). Od kwoty wypłaconej odprawy nie pobiera się również składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Nie stanowi ona przychodu ze stosunku pracy ani żadnego tytułu objętego obowiązkiem ubezpieczeń.

Odprawa a ubezpieczenie pracownika

Odprawa pośmiertna nie przysługuje członkom rodziny zmarłego pracownika, jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a odszkodowanie wypłacone przez instytucję ubezpieczeniową nie jest niższe niż odprawa pośmiertna przysługująca zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Jeżeli odszkodowanie jest niższe od odprawy pośmiertnej, pracodawca ma obowiązek wypłacić rodzinie kwotę stanowiącą różnicę między tymi świadczeniami (art. 93 § 7 Kodeksu pracy).

W praktyce zwolnienie się pracodawcy z obowiązku wypłaty odprawy lub zmniejszenia jej wysokości w związku z ubezpieczeniem pracownika na życie budzi wiele wątpliwości. Zwrot użyty w Kodeksie pracy „jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie” jest niejasny. Ustawodawca nie zróżnicował w Kodeksie pracy dwóch sytuacji. Pierwsza to ubezpieczenie pracownika na życie polegające na tym, że stroną umowy ubezpieczenia jest pracodawca, który opłaca – niezależnie od przekazywania pracownikowi pensji – składkę ubezpieczeniową, a beneficjentem odszkodowania jest pracownik. Druga sytuacja charakteryzuje się tym, że rola pracodawcy ogranicza się do zawarcia umowy ramowej z ubezpieczycielem. Pracownik opłaca wówczas składkę ubezpieczeniową ze swoich środków. Często jest ona potrącana przez pracodawcę z jego pensji. Część ekspertów uznaje, że pracodawcy zmniejszają wysokość odprawy lub jej nie wypłacają także wtedy, gdy członkowie rodziny zmarłego pracownika otrzymują odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia na życie, na które składki ubezpieczeniowe opłacał pracownik.

Rodzina zmarłego pracownika, która uważa, że otrzymanie odszkodowania od instytucji ubezpieczeniowej w sytuacji, gdy składki na ubezpieczenie opłacał pracownik, nie odbiera jej prawa do otrzymania odprawy od byłego pracodawcy, może wystąpić o rozstrzygnięcie tego sporu do sądu.

Podstawa prawna

  • art. 231, art. 631, art. 93 Kodeksu pracy,
  • art. 21 ust. 1 pkt 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK