| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Przerwa w opłacaniu składek

Przerwa w opłacaniu składek

Nieświadczenie pracy przez pracownika z powodu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą nie zwalnia pracodawcy od złożenia w ZUS dokumentów rozliczeniowych za daną osobę.

Dodatkowe przychody w czasie choroby

Zasady płacowe obowiązujące w danym zakładzie pracy (np. regulamin wynagradzania, układ zbiorowy pracy) mogą zapewniać pracownikowi prawo do stałych składników wynagrodzenia w okresie jego choroby. Może to być np. przyznanie pracownikowi prawa do dodatku stażowego wypłacanego w stałej miesięcznej wysokości, bez względu na to, czy w danym miesiącu świadczył on pracę, czy też był chory.

Z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wyłączone są te składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo m.in. w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy i zasiłku chorobowego w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego zgodnie z wyżej powołanym rozporządzeniem. Wobec tego składniki wynagrodzenia wypłacane za okres choroby pracownika są wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast gdy pracownik świadczy pracę i otrzymuje taki składnik wynagrodzenia, wchodzi on do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz zdrowotne.

Dokumenty rozliczeniowe za okres choroby

Okres choroby pracownika musi być wykazany w dokumentach rozliczeniowych (imienne raporty miesięczne) przekazywanych do ZUS. Ze względu na to, że zarówno okres pobierania wynagrodzenia za czas choroby, jak i okres pobierania zasiłku chorobowego są okresami przerwy w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, informacje o tym fakcie płatnik składek musi przekazać do ZUS w składanym za pracownika imiennym raporcie miesięcznym ZUS RSA, z odpowiednim kodem świadczenia lub przerwy. Wynagrodzenie chorobowe jest wykazywane z kodem tytułu 331, natomiast zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego – z kodem 313.

Podstawa prawna:

  • art. 92 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy,
  • ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 11 grudnia 2009 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2010 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (MP nr 80, poz. 997).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

HR Tools

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK