| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Kiedy refundacja kosztów zimowiska dzieci pracowników jest zwolniona ze składek i podatku

Kiedy refundacja kosztów zimowiska dzieci pracowników jest zwolniona ze składek i podatku

Rodzina jednego z naszych pracowników to rodzina wielodzietna. Jej sytuacja finansowa jest trudna. Na wniosek pracownika prezes zgodził się, by zrefundować koszty zimowiska dzieci pracownika. Czy od tego dofinansowania będą musiały zostać opłacone składki i zaliczka na podatek?

Jeśli dofinansowanie kosztów zimowiska zostanie wypłacone ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, to będzie ono zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Jeśli koszty te zostaną sfinansowane z innych środków niż zfśs, będą Państwo musieli naliczyć i opłacić od nich składki. Po spełnieniu odpowiednich warunków (które omówimy poniżej) dofinansowanie to będzie zwolnione z opodatkowania.

UZASADNIENIE

Dopłaty do wypoczynku dzieci, m.in. w formie zimowiska, są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, jeśli zostały sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Ze środków zfśs pracodawca może finansować działalność socjalną, która polega m.in. na dofinansowaniu wypoczynku pracowników i ich rodzin. Może to być zarówno wypoczynek na terenie kraju, jak i za granicą. Bez względu na wartość tego dofinansowania, jest ono w całości zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Istotne jest w tym przypadku wyłącznie źródło sfinansowania tego świadczenia, a nie jego wysokość. Ze składek są bowiem zwolnione wszelkie świadczenia sfinansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zfśs (§ 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe).

W przypadku gdy firma nie tworzy zfśs, może dofinansować koszty zimowiska dzieci pracowników z innych środków, np. ze środków obrotowych. Wówczas cała kwota dofinansowania powinna jednak zostać doliczona do przychodu pracownika ze stosunku pracy, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

WAŻNE!

Dofinansowanie kosztów wypoczynku pracowników i ich rodzin jest zwolnione ze składek, jeśli zostało sfinansowane ze środków zfśs.

Dofinansowanie zimowiska dzieci pracownika, sfinansowane zarówno z zfśs, jak i ze środków obrotowych, może być zwolnione z podatku dochodowego pod warunkiem, że:

  • dzieci nie ukończyły 18 lat oraz
  • zimowisko zostało zorganizowane przez podmiot prowadzący działalność w tym zakresie, tj. podmiot, który świadczy usługi wypoczynkowe w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (np. biuro turystyczne) lub podmiot, w przypadku którego tego rodzaju działalność wynika ze statutu (np. szkoła).

W przypadku gdy dofinansowanie zostanie wypłacone ze środków zfśs, będzie ono zwolnione z opodatkowania w całości (art. 21 ust. 1 pkt 78 lit. a updof).

Jeśli koszty zimowiska zostaną sfinansowane z innych środków niż fundusz socjalny (np. ze środków obrotowych), zwolnienie z opodatkowania może dotyczyć jedynie kwoty nieprzekraczającej w roku podatkowym – łącznie z innymi tego typu dofinansowaniami – kwoty 760 zł (art. 21 ust. 1 pkt 78 lit. b updof).

Dofinansowanie kosztów zimowiska – obowiązek opłacenia składek i zaliczki na podatek

Podstawa prawna

  • art. 4 pkt 9, art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585),
  • § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • art. 21 ust. 1 pkt 78 lit. a i lit. b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Ceny transferowe Dokumentacja w 2018 r.99.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK