| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy trzeba ustalać nową składkę wypadkową, gdy połączą się dwie firmy

Czy trzeba ustalać nową składkę wypadkową, gdy połączą się dwie firmy

Nasza spółka powstała w wyniku połączenia dwóch spółek prawa handlowego. Dotychczas obie spółki płaciły składkę na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 1,67%, bo każda z nich zatrudniała mniej niż 10 osób. Jednak od listopada br. w nowo powstałej firmie łącznie pracuje 15 osób. Składka wypadkowa ustalona na nowo na podstawie PKD byłaby niższa. Czy możemy uznać, że jesteśmy nowym podmiotem i opłacać niższą składkę ustaloną według PKD, czy nadal mamy opłacać składkę w wysokości 1,67% podstawy wymiaru?

Powyższe rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego nie ma mocy powszechnie obowiązującej. Ponadto przyjęta przez Sąd Najwyższy interpretacja przepisów ustawy systemowej i ustawy wypadkowej jest dyskusyjna. Artykuł 31 ustawy systemowej, na który powołał się Sąd Najwyższy, dotyczy bowiem należności z tytułu składek, czyli zobowiązań, które już powstały. Wskazanie tego przepisu jako podstawy do stosowania stawki procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, jaka obowiązywała przejętą spółkę, jest nieprawidłowe.

Wątpliwości budzi również powołanie się przez skład orzekający na zasady współżycia społecznego. Ta zasada wynika bowiem z przepisów Kodeksu cywilnego i nie ma zastosowania do stosunku administracyjno-prawnego, jakim jest stosunek ubezpieczenia społecznego.

Istotą różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe jest to, by wysokość składki na to ubezpieczenie była uzależniona od warunków i rodzaju prowadzonej działalności przez płatnika składek. Informacje o tym płatnik przekazuje co roku składając druk ZUS IWA. Interpretacja Sądu Najwyższego jest niezgodna z intencją ustawodawcy. Pozwala bowiem, aby spółka prowadząca działalność gospodarczą o znacznym stopniu ryzyka wypadku, która przejęła spółkę prowadzącą „bezpieczniejszą” działalność, opłacała niższą składkę na ubezpieczenie wypadkowe za wszystkich ubezpieczonych.

W związku z wyrokiem Sądu Najwyższego, w sytuacji gdy dochodzi do połączenia dwóch firm, z których jedna opłaca niższą składkę na ubezpieczenie wypadkowe, najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla płatnika jest wystąpienie do ZUS o wydanie wiążącej interpretacji w sprawie wysokości obowiązującej stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Podstawa prawna

  • art. 27, art. 28, art. 30 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322),
  • art. 492, art. 494 Kodeksu spółek handlowych,
  • art. 231 Kodeksu pracy,
  • art. 31 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 31, poz. 74 ze zm.),
  • art. 93 Ordynacji podatkowej.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Targowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »