| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy od nagrody z okazji Dnia Górnika i „barbórkowego” trzeba opłacić składki

Czy od nagrody z okazji Dnia Górnika i „barbórkowego” trzeba opłacić składki

Będziemy wypłacać pracownikom kopalni nagrody z okazji Dnia Górnika. Czy takie nagrody z okazji uroczystego dnia są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Od nagród wypłaconych z okazji Dnia Górnika należy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Świadczenie, które przysługuje pracownikom z tytułu Dnia Górnika i które jest zwolnione ze składek, to tradycyjne „barbórkowe”, czyli świadczenie w naturze lub w postaci ekwiwalentu pieniężnego o równowartości świadczenia w naturze.

UZASADNIENIE

Składki na ubezpieczenia społeczne pracowników należy opłacać od przychodów osiąganych z tytułu zatrudnienia w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychodami pracownika są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło ich finansowania (art. 12 ust. 1 ustawy o pdof).

Ze składek na ubezpieczenia społeczne pracowników są zwolnione:

  • wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  • zasiłki z ubezpieczenia społecznego,
  • przychody wymienione w § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Wśród przychodów zwolnionych ze składek w wymienionym wyżej rozporządzeniu znajdują się dodatkowe świadczenia niemające charakteru deputatu, które są przyznawane na podstawie przepisów szczególnych – kart branżowych lub układów zbiorowych pracy, m.in. świadczenia przyznawane z tytułu uroczystych dni, jak tradycyjne „barbórkowe”, z wyjątkiem nagród pieniężnych wypłacanych z tytułu uroczystych dni.

Pracownikom górnictwa z okazji Dnia Górnika przysługuje nagroda w wysokości miesięcznego wynagrodzenia, obliczonego jak za urlop wypoczynkowy. Rozporządzenie w sprawie podstawy wymiaru składek wyraźnie wskazuje, że zwolnienie ze składek nie obejmuje nagród pieniężnych przyznanych z tytułu uroczystych dni. W związku z tym nagroda powinna zostać doliczona do innych przychodów, jakie pracownicy otrzymają w grudniu br., stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Ze składek na ubezpieczenia społeczne jest natomiast zwolnione tradycyjne, „barbórkowe”. Jest to świadczenie w naturze lub ekwiwalent pieniężny stanowiący równowartość świadczenia w naturze, przysługującego pracownikom górnictwa z okazji Dnia Górnika.

Forma i wartość tradycyjnego „barbórkowego” jest na ogół ustalana w układach zbiorowych pracy. Wartość tego świadczenia wynosi np. 15% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w październiku danego roku lub 5% średniego krajowego wynagrodzenia z października danego roku. Niezależnie od tego, w jaki sposób jest ustalona wysokość „barbórkowego”, jego wartości nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (a także na ubezpieczenie zdrowotne, ponieważ w tym zakresie do ustalenia podstawy wymiaru składki na to ubezpieczenie mają zastosowanie zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kowalczyk

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK