| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy od nagrody z okazji Dnia Górnika i „barbórkowego” trzeba opłacić składki

Czy od nagrody z okazji Dnia Górnika i „barbórkowego” trzeba opłacić składki

Będziemy wypłacać pracownikom kopalni nagrody z okazji Dnia Górnika. Czy takie nagrody z okazji uroczystego dnia są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Od nagród wypłaconych z okazji Dnia Górnika należy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Świadczenie, które przysługuje pracownikom z tytułu Dnia Górnika i które jest zwolnione ze składek, to tradycyjne „barbórkowe”, czyli świadczenie w naturze lub w postaci ekwiwalentu pieniężnego o równowartości świadczenia w naturze.

UZASADNIENIE

Składki na ubezpieczenia społeczne pracowników należy opłacać od przychodów osiąganych z tytułu zatrudnienia w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychodami pracownika są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło ich finansowania (art. 12 ust. 1 ustawy o pdof).

Ze składek na ubezpieczenia społeczne pracowników są zwolnione:

  • wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  • zasiłki z ubezpieczenia społecznego,
  • przychody wymienione w § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Wśród przychodów zwolnionych ze składek w wymienionym wyżej rozporządzeniu znajdują się dodatkowe świadczenia niemające charakteru deputatu, które są przyznawane na podstawie przepisów szczególnych – kart branżowych lub układów zbiorowych pracy, m.in. świadczenia przyznawane z tytułu uroczystych dni, jak tradycyjne „barbórkowe”, z wyjątkiem nagród pieniężnych wypłacanych z tytułu uroczystych dni.

Pracownikom górnictwa z okazji Dnia Górnika przysługuje nagroda w wysokości miesięcznego wynagrodzenia, obliczonego jak za urlop wypoczynkowy. Rozporządzenie w sprawie podstawy wymiaru składek wyraźnie wskazuje, że zwolnienie ze składek nie obejmuje nagród pieniężnych przyznanych z tytułu uroczystych dni. W związku z tym nagroda powinna zostać doliczona do innych przychodów, jakie pracownicy otrzymają w grudniu br., stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Ze składek na ubezpieczenia społeczne jest natomiast zwolnione tradycyjne, „barbórkowe”. Jest to świadczenie w naturze lub ekwiwalent pieniężny stanowiący równowartość świadczenia w naturze, przysługującego pracownikom górnictwa z okazji Dnia Górnika.

Forma i wartość tradycyjnego „barbórkowego” jest na ogół ustalana w układach zbiorowych pracy. Wartość tego świadczenia wynosi np. 15% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w październiku danego roku lub 5% średniego krajowego wynagrodzenia z października danego roku. Niezależnie od tego, w jaki sposób jest ustalona wysokość „barbórkowego”, jego wartości nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (a także na ubezpieczenie zdrowotne, ponieważ w tym zakresie do ustalenia podstawy wymiaru składki na to ubezpieczenie mają zastosowanie zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne).

reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wójtowicz

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »