| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Kiedy trzeba zapłacić składkę na FP za pracownika, który otrzymał wynagrodzenie niższe od minimalnego

Kiedy trzeba zapłacić składkę na FP za pracownika, który otrzymał wynagrodzenie niższe od minimalnego

Zatrudniamy pracownika z miesięcznym wynagrodzeniem wyższym niż minimalne wynagrodzenie. Jednym ze składników wynagrodzenia jest dodatek stażowy, który zgodnie z wewnętrznymi przepisami płacowymi nie jest zmniejszany za czas niezdolności do pracy z powodu choroby. W listopadzie br. pracownik chorował. Uzyskał proporcjonalnie zmniejszone wynagrodzenie w stosunku do dni przepracowanych i pełny dodatek stażowy – łącznie wysokość wynagrodzenia za pracę będzie niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia. Czy za listopad br. mamy za tego pracownika opłacić składkę na Fundusz Pracy? Czy cały dodatek stażowy będzie podlegał składkom, w tym składce na Fundusz Pracy?

Powinni Państwo opłacić składkę na Fundusz Pracy za listopad br. za tego pracownika, ponieważ jego wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru tej składki jest w przeliczeniu na okres miesiąca wyższe od minimalnego wynagrodzenia. Kwoty dodatku stażowego, którą pracownik otrzyma za okres choroby, nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru składek.

UZASADNIENIE

Składka na Fundusz Pracy musi być opłacana m.in. za zatrudnionych pracowników, których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – w przeliczeniu na okres miesiąca – jest równa lub wyższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 104 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o promocji zatrudnienia...). W przypadku gdy pracownik podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z więcej niż jednego tytułu, obowiązek opłacenia za niego składki na Fundusz Pracy powstaje za miesiąc, w którym jego łączny przychód ze wszystkich tytułów, stanowiący podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jest – również w przeliczeniu na okres miesiąca – co najmniej równy kwocie minimalnego wynagrodzenia.

Zatem przy ustalaniu obowiązku opłacania składki na Fundusz Pracy nie należy odnosić się do faktycznej wysokości wynagrodzenia, jakie osiągnął pracownik za dany miesiąc, ale do wysokości wynagrodzenia w przeliczeniu na okres miesiąca.

PRZYKŁAD

Firma zatrudnia pracownika z miesięcznym wynagrodzeniem w wysokości 1800 zł. W tej kwocie 300 zł to dodatek stażowy, do którego pracownik zachowuje prawo – zgodnie z regulaminem wynagradzania obowiązującym w firmie – także za czas pobierania wynagrodzenia z tytułu niezdolności do pracy oraz zasiłków. W związku z absencją chorobową pracownika od 16 do 30 listopada br., firma wyliczyła kwotę należnego wynagrodzenia zasadniczego dla pracownika za ten miesiąc w wysokości 750 zł. W tym przypadku podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Pracy za tego pracownika stanowi kwota 900 zł, z czego 150 zł to kwota dodatku stażowego ustalona za część miesiąca sprzed zachorowania pracownika:

(300 zł : 30) x 15 = 150 zł.

Za listopad br. pracownik, o którym mowa w pytaniu, otrzyma wynagrodzenie niższe od minimalnego z powodu absencji chorobowej. Jednak w przeliczeniu na okres miesiąca przychód tego pracownika obejmujący wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatek stażowy jest wyższy niż minimalne wynagrodzenie. Oznacza to, że za listopad br. mają Państwo obowiązek opłacić za pracownika składkę na Fundusz Pracy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Meritoros

Biura rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »