| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Kiedy trzeba zapłacić składkę na FP za pracownika, który otrzymał wynagrodzenie niższe od minimalnego

Kiedy trzeba zapłacić składkę na FP za pracownika, który otrzymał wynagrodzenie niższe od minimalnego

Zatrudniamy pracownika z miesięcznym wynagrodzeniem wyższym niż minimalne wynagrodzenie. Jednym ze składników wynagrodzenia jest dodatek stażowy, który zgodnie z wewnętrznymi przepisami płacowymi nie jest zmniejszany za czas niezdolności do pracy z powodu choroby. W listopadzie br. pracownik chorował. Uzyskał proporcjonalnie zmniejszone wynagrodzenie w stosunku do dni przepracowanych i pełny dodatek stażowy – łącznie wysokość wynagrodzenia za pracę będzie niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia. Czy za listopad br. mamy za tego pracownika opłacić składkę na Fundusz Pracy? Czy cały dodatek stażowy będzie podlegał składkom, w tym składce na Fundusz Pracy?

WAŻNE!

Składka na Fundusz Pracy jest obowiązkowa, gdy przychód w przeliczeniu na okres miesiąca jest co najmniej równy minimalnemu wynagrodzeniu, nawet jeśli faktycznie wypłacono niższy przychód.

Drugie pytanie dotyczy obowiązku opłacenia składki na Fundusz Pracy od całości dodatku stażowego wypłaconego za listopad br. W tej kwestii istotny jest przepis, na podstawie którego składniki wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo także za czas pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy oraz zasiłków w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jeżeli zostały wypłacone za okres pobierania tych świadczeń (§ 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe).

Oznacza to, że dodatek stażowy, który został wypłacony pracownikowi w pełnej wysokości za cały miesiąc, mimo że przez część miesiąca pracownik był chory, powinni Państwo uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w wysokości należnej tylko za ten okres, w którym pracownik wykonywał pracę. Pozostała część dodatku, którą otrzymał za okres choroby, nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne ani na ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawę wymiaru składek na Fundusz Pracy ustala się od tych samych kwot, jakie są podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Dlatego część dodatku stażowego przysługująca pracownikowi za okres absencji chorobowej w listopadzie br., będzie również zwolniona ze składki na ten fundusz.

Podstawa prawna

  • art. 104 ust. 1 i ust. 3 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.),
  • § 2 pkt 24 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »