| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Rrozliczanie nadwyżek wpłat składek na Fundusz Emerytur Pomostowych

Rrozliczanie nadwyżek wpłat składek na Fundusz Emerytur Pomostowych

Jeżeli wpłata składek na FEP jest wyższa niż kwota należnych z tego tytułu składek, nadwyżkę tę organ rentowy zaliczy w pierwszej kolejności na pokrycie zaległych należności z tytułu tych składek.

Rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zostało uzupełnione o nowy przepis regulujący sposób rozliczania nadwyżek wpłat na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP).

Rozliczanie składek na FEP w 2010 r.

Jeżeli wpłata składek na Fundusz Emerytur Pomostowych jest wyższa niż kwota należnych składek z tego tytułu, wynikająca z rozliczenia dokonanego w deklaracji za dany miesiąc kalendarzowy, nadwyżkę pozostałą po pokryciu należności składek z tego tytułu za dany miesiąc kalendarzowy najpierw zalicza się na pokrycie zaległych należności z tytułu tych składek, począwszy od zobowiązań o najwcześniejszym terminie płatności.

Następnie z kwoty pozostałej po rozliczeniu pokrywa się proporcjonalnie należności funduszu emerytalnego i otwartych funduszy emerytalnych, począwszy od zobowiązań o najwcześniejszym terminie płatności.

W trzeciej kolejności z kwoty pozostałej po takim rozliczeniu pokrywa się proporcjonalnie należności funduszu rentowego, funduszu chorobowego i funduszu wypadkowego, począwszy od zobowiązań o najwcześniejszym terminie płatności.

W czwartej kolejności z kwoty pozostałej po rozliczeniu pokrywa się należności z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne, począwszy od zobowiązań o najwcześniejszym terminie płatności.

W końcu z kwoty pozostałej po rozliczeniu pokrywa się proporcjonalnie należności z tytułu składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, począwszy od zobowiązań o najwcześniejszym terminie płatności.

Przykład

Pracodawca dokonał wpłaty na FEP w wysokości 100 zł. Kwota należnych składek z tego tytułu wynikająca z rozliczenia dokonanego w deklaracji za styczeń wynosi 80 zł. Kwota pozostała po rozliczeniu składek na FEP wynosi 20 zł. Płatnik nie ma żadnych zaległości z tytułu składek na FEP, w związku z tym organ rentowy zaliczy proporcjonalnie kwotę 20 zł na pokrycie należności funduszu emerytalnego i otwartych funduszy emerytalnych.

Podstawa prawna:

  • rozporządzenie Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 78, poz. 465 ze zm.),
  • rozporządzenie Rady Ministrów z 25 sierpnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 144, poz. 1181).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK