| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy zwrot kosztów zakupu biletów na dojazdy do pracy jest oskładkowany

Czy zwrot kosztów zakupu biletów na dojazdy do pracy jest oskładkowany

Nasza spółka refunduje koszty biletów miesięcznych osobom dojeżdżającym do pracy z innych miejscowości, oddalonych od siedziby o co najmniej 10 km. Koszty zakupu biletów zwracamy na koniec miesiąca łącznie z wypłatą wynagrodzeń, na podstawie regulaminu świadczeń dodatkowych (część składowa regulaminu płacowego firmy). Aby uzyskać zwrot, pracownik musi dostarczyć ksero biletu miesięcznego. Czy tak wypłacany zwrot ceny zakupu biletów jest zwolniony ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

ZUS ma na wydanie interpretacji 30 dni od otrzymania kompletnego i opłaconego wniosku. Jeżeli w tym terminie nie wyda interpretacji, od dnia następnego po upływie tych 30 dni uważa się, że ZUS wydał interpretację, która potwierdza prawidłowość stanowiska, jakie przedsiębiorca przedstawił we wniosku (art. 10a ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).

Przedsiębiorca otrzymuje interpretację w formie decyzji. Interpretacja nie jest wiążąca dla płatnika. Jeśli jednak zastosuje się do niej, nie może z tego powodu ponosić negatywnych konsekwencji (jak np. odsetki, sankcje administracyjne czy karne).

Od otrzymanej interpretacji przedsiębiorca może się odwołać do sądu. W tym przypadku o tym, czy zwrot kosztów zakupu biletów miesięcznych jest przychodem pracownika, od którego należy opłacić składki, zadecyduje sąd.

Podstawa prawna

  • § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • art. 10, art. 10a ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.).

Wzór wniosku o interpretację opracowany przez ZUS

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR

ZdjęciaWażne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK