| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak długa powinna być przerwa, aby liczyć nowy okres zasiłkowy, jeżeli po przerwie pracownik choruje na inną chorobę niż przed przerwą

Jak długa powinna być przerwa, aby liczyć nowy okres zasiłkowy, jeżeli po przerwie pracownik choruje na inną chorobę niż przed przerwą

Pracownica chorowała do 29 września 2009 r. Zasiłek chorobowy wypłaciliśmy do 4 września 2009 r., ponieważ z tym dniem wykorzystała 182 dni okresu zasiłkowego. W okresie od 30 września do 14 października 2009 r. wykorzystała 15 dni opieki nad chorym dzieckiem w wieku 5 lat. 15 października 2009 r. była w pracy, zaś od 16 października 2009 r. przedłożyła kolejne zwolnienie lekarskie łącznie z zaświadczeniem lekarskim stwierdzającym, że niezdolność do pracy trwająca od 16 października jest spowodowana innym schorzeniem niż niezdolność trwająca do 29 września 2009 r. Czy od 16 października powinniśmy liczyć pracownicy nowy okres zasiłkowy i tym samym wypłacić zasiłek chorobowy?

Państwa pracownicy od 16 października 2009 r. należy liczyć nowy okres zasiłkowy i tym samym ma ona prawo do zasiłku chorobowego. Między okresami niezdolności do pracy z powodu choroby spowodowanej różnymi schorzeniami wystąpiła przerwa, dlatego po tej przerwie okres zasiłkowy należy liczyć na nowo.

UZASADNIENIE

Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres orzeczonej niezdolności do pracy z powodu choroby, nie dłużej niż przez 182 dni. Jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub przypada w okresie ciąży, zasiłek chorobowy przysługuje przez okres 270 dni.

Do jednego okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy spowodowane zarówno tą samą chorobą, jak i różnymi chorobami.

WAŻNE!

Przy nieprzerwanych zwolnieniach lekarskich nie ma znaczenia, czy są one spowodowane tą samą czy różnymi chorobami.

Gdy w niezdolności do pracy były przerwy, do jednego okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy spowodowane tą samą chorobą, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekroczyła 60 dni (art. 9 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Jeżeli zaś po przerwie pracownik jest niezdolny do pracy z powodu innej choroby niż przed przerwą, okres zasiłkowy po przerwie należy liczyć na nowo bez względu na to, jak długa była przerwa i niezależnie od tego, w jakim wymiarze pracownik wykorzystał okres zasiłkowy przed przerwą. Stąd nawet jednodniowa przerwa w niezdolności do pracy spowodowanej różnymi schorzeniami, w okresie której pracownik świadczył pracę, powoduje liczenie na nowo okresu zasiłkowego po przerwie.

Jeżeli zaś po okresie własnej niezdolności do pracy pracownik z różnych przyczyn nie świadczy pracy, np. ma dni wolne, bezpośrednio po własnej niezdolności do pracy z powodu choroby występuje o wypłatę zasiłku opiekuńczego, a następnie znów przedkłada zwolnienie lekarskie z powodu własnej choroby, pracodawca powinien wyjaśnić, czy w czasie tej przerwy pracownik odzyskał zdolność do pracy.

O wydanie opinii w sprawie prawidłowego ustalenia okresu zasiłkowego mogą Państwo zwrócić się do ZUS albo do lekarza, który wystawił zwolnienie lekarskie. Jeżeli ZUS albo lekarz leczący poinformuje, że między okresami orzekanej niezdolności do pracy pracownik nie odzyskał zdolności do pracy, a tylko nastąpiła przerwa w wystawianiu zwolnień lekarskich, to okresy niezdolności do pracy przed przerwą i po przerwie zalicza się do tego samego okresu zasiłkowego. Oznacza to, że jeżeli dla Państwa pracownicy 15 października byłby dniem wolnym od pracy albo zwolnienie lekarskie z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem byłoby wystawione włącznie do 15 października i lekarz orzekłby, że w okresie od 30 września do 15 października pracownica nie odzyskała zdolności do pracy, to w związku z chorobą od 16 października 2009 r. pracownica nie miałaby prawa do zasiłku chorobowego, ponieważ 4 września 2009 r. wykorzystała już 182-dniowy okres zasiłkowy, za który otrzymała świadczenia.

Jeśli natomiast choroby do 29 września 2009 r. i od 16 października są różne, a w przerwie między schorzeniami pracownica wykonywała pracę 15 października, to pracownica ma prawo do kolejnego 182-dniowego okresu zasiłkowego, który powinni Państwo liczyć od 16 października.

Podstawa prawna

  • art. 8, art. 9 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
reklama

Autor:

specjalista ds. zasiłków

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »