| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Kiedy płatnik może opłacać składki na ZUS przekazem pocztowym

Kiedy płatnik może opłacać składki na ZUS przekazem pocztowym

Jesteśmy niewielką firmą zatrudniającą 2 pracowników, której działalność polega na wysyłkowej sprzedaży sprzętu elektronicznego. Zamierzamy rozszerzyć działalność przez sprzedaż na terenie całego kraju specjalistycznego sprzętu medycznego. Mamy zamiar być konkurencyjni na rynku i oferować nasze produkty po niższych cenach. Obecnie osiągamy niewielki obrót (nieprzekraczający miliona złotych). Dążymy do ograniczenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, dlatego wybraliśmy tańszego operatora telefonicznego i chcemy zrezygnować z usług bankowych. Czy moglibyśmy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne przekazem pocztowym? Czy fakt, że wcześniej opłacaliśmy składki w formie bezgotówkowej za pomocą rachunku bankowego może nam teraz uniemożliwić opłacanie składek przekazem pocztowym?

Mogą Państwo opłacać należności z tytułu składek za pomocą przekazu pocztowego. Zmiana formy dokonywania płatności składek nie pociąga za sobą obowiązku uzyskiwania przez Państwa firmę zgody ZUS na dokonywanie płatności przelewem.

UZASADNIENIE

Płatnicy składek mają obowiązek opłacania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w formie bezgotówkowej w drodze obciążenia rachunku bankowego przy użyciu m.in. bankowych dokumentów płatniczych bądź dokumentu elektronicznego z programu informatycznego udostępnionego przedsiębiorcom przez bank. Od 1 stycznia 2009 r. nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadziła ułatwienie dla płatników składek będących mikroprzedsiębiorcami w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy należący do tej kategorii mogą opłacać składki za pomocą przekazu pocztowego.

Mikroprzedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest przedsiębiorca, który co najmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

  • zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników,
  • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych, nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro*.

Możliwość opłacania składek przekazem pocztowym jest uprawnieniem mikroprzedsiębiorców. Oznacza to, że nadal podmioty te mogą opłacać składki w formie bezgotówkowej, w drodze obciążenia rachunku bankowego.

Datą opłacenia składek za pomocą przekazu pocztowego jest dzień wpłacenia składek w placówce pocztowej. Mikroprzedsiębiorcy, którzy zdecydują się opłacać składki za pomocą przekazu pocztowego, powinni być jednak świadomi, że narażają się na ryzyko wystąpienia sytuacji, w której ZUS nie zidentyfikuje wpłaty składek dokonanej przekazem. Brak możliwości zidentyfikowania wpłaty obciąża wówczas płatnika, a nie ZUS. W konsekwencji, na koncie płatnika składek w ZUS może pojawić się zaległość, a przedsiębiorca poniesie skutki nieterminowego opłacenia składek. W takiej sytuacji przedsiębiorca musi wyjaśnić ewentualną niezgodność danych identyfikacyjnych z operatorem pocztowym.

Jeśli płatnik składek utraci status mikroprzedsiębiorcy ze względu na przekroczenie wysokości zatrudnienia lub wysokości rocznego obrotu, musi zacząć opłacać składki na ogólnych zasadach, tj. w formie bezgotówkowej w drodze obciążenia rachunku bankowego. Niezastosowanie się do tego obowiązku naraża przedsiębiorcę na niebezpieczeństwo uznania przez ZUS wpłaty składek, której dokonał przekazem pocztowym, za nieterminową. Oczywiście pociąga to za sobą negatywne konsekwencje.

* Wyrażone w euro wielkości, o których mowa w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, dzięki którym jest możliwe m.in. przyporządkowanie do określonej kategorii przedsiębiorców, przelicza się na złote według średniego kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roku obrotowego.

Podstawa prawna

  • art. 31, art. 47 ust. 4e, art. 98 ust. 1 pkt 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 104, art. 107, art. 109 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agencja Rozwodowa DIVORCED

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK