| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy dokonane przez pracodawcę dopłaty pieniężne do okresowych biletów należy doliczyć do przychodu pracownika

Czy dokonane przez pracodawcę dopłaty pieniężne do okresowych biletów należy doliczyć do przychodu pracownika

Zgodnie z regulaminem wynagradzania firmy, niektórym pracownikom refundujemy koszty dojazdu do pracy środkami komunikacji miejskiej w postaci dopłaty do biletów okresowych do wysokości 78 zł miesięcznie. Czy kwoty dopłat powinniśmy doliczyć do przychodu pracowników? Jeśli tak, to jak powinno wyglądać rozliczenie kwoty na liście płac dla pracownika z wynagrodzeniem 4000 zł?

Kwoty dopłat do okresowych biletów powinni Państwo doliczyć do przychodu pracowników, od którego należy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy. Szczegóły rozliczenia dopłat do biletów na liście płac przedstawiono w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Należą do nich w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Z przytoczonej definicji wynika, że częściowo refundowane Państwa pracownikom koszty dojazdu do pracy są świadczeniem, którego wartość stanowi dla pracowników przychód ze stosunku pracy.

Dofinansowanie do biletów okresowych dla pracowników nie znajduje się również na liście podatkowych zwolnień, dlatego powinni Państwo doliczyć wypłacane pracownikom kwoty dofinansowania do biletów do podstawy opodatkowania i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zostały wyłączone korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji. Jednak w Państwa sytuacji powyższe zwolnienie nie będzie miało zastosowania, gdyż refundacja pracownikom kosztów dojazdów następuje w formie pieniężnej. Państwa pracownicy otrzymują bowiem ekwiwalent pieniężny stanowiący częściowy zwrot ceny zakupionych przez nich biletów komunikacji miejskiej.

Wypłacone pracownikom kwoty do 78 zł miesięcznie stanowią podstawę wymiaru składek, od której należy opłacić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Bez znaczenia pozostaje w tym przypadku fakt, iż refundacja kosztów dojazdów do pracy wynika z Państwa regulaminu.

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Sikora

Prawnik, rzecznik patentowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK