| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy dokonane przez pracodawcę dopłaty pieniężne do okresowych biletów należy doliczyć do przychodu pracownika

Czy dokonane przez pracodawcę dopłaty pieniężne do okresowych biletów należy doliczyć do przychodu pracownika

Zgodnie z regulaminem wynagradzania firmy, niektórym pracownikom refundujemy koszty dojazdu do pracy środkami komunikacji miejskiej w postaci dopłaty do biletów okresowych do wysokości 78 zł miesięcznie. Czy kwoty dopłat powinniśmy doliczyć do przychodu pracowników? Jeśli tak, to jak powinno wyglądać rozliczenie kwoty na liście płac dla pracownika z wynagrodzeniem 4000 zł?

W miesięcznych deklaracjach rozliczeniowych ZUS RCA powinni Państwo wykazywać w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne dopłatę do biletów łącznie z wynagrodzeniem zasadniczym i innymi składnikami wynagrodzenia stanowiącymi podstawę wymiaru.

W Państwa sytuacji zwolnienie z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne miałoby zastosowanie pod warunkiem, że na podstawie odpowiedniego zapisu w regulaminie wynagradzania wydawaliby Państwo swoim pracownikom bilety komunikacji miejskiej w formie rzeczowej.

WAŻNE!

Kwoty zwrotu pracownikom kosztów zakupu biletu w formie pieniężnej nie są zwolnione z oskładkowania.

Rozliczenie dopłaty do biletu okresowego dla pracownika z wynagrodzeniem miesięcznym 4000 zł:

● Założenia: składka wypadkowa 1,67%, pracownik jest uprawniony do ulgi podatkowej oraz podstawowych kosztów, dochody pracownika mieszczą się w pierwszej skali podatkowej.

● Wynagrodzenie zasadnicze brutto 4000 zł.

● Dopłata do biletu okresowego 78 zł.

● Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne:

4000 zł + 78 zł = 4078 zł.

● Składki na ubezpieczenia społeczne: 559,09 zł, w tym:

– emerytalna: 4078 zł x 9,76% = 398,01 zł,

– rentowa: 4078 zł x 1,5% = 61,17 zł,

– chorobowa: 4078 zł x 2,45% = 99,91 zł.

● Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne:

4078 zł – 559,09 zł = 3518,91 zł,

– składka na ubezpieczenie zdrowotne: 3518,91 zł x 9% = 316,70 zł,

– składka na ubezpieczenie zdrowotne do odliczenia od podatku: 3518,91 zł x 7,75% = 272,72 zł.

● Koszty uzyskania przychodów (kup): 111,25 zł.

● Ulga podatkowa (kwota zmniejszająca podatek): 46,33 zł.

● Podstawa opodatkowania:

4078 zł – 111,25 zł (kup) – 559,09 zł (składki na ubezpieczenia społeczne) = 3407,66 zł, po zaokrągleniu 3408 zł.

● Podatek naliczony: 3408 zł x 18% = 613,44 zł.

● Zaliczka na podatek dochodowy:

613,44 zł – 46,33 zł – 272,72 zł = 294,39 zł, po zaokrągleniu 294 zł.

● Kwota netto wynagrodzenia:

4000 zł (wynagrodzenie brutto) – 559,09 zł (składki na ubezpieczenia społeczne) – 316,70 zł (składka na ubezpieczenie zdrowotne) – 294 zł (zaliczka na podatek) = 2830,21 zł.

● Składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracodawcę: 649,62 zł, w tym:

– emerytalna: 4078 zł x 9,76% = 398,01 zł,

– rentowa: 4078 zł x 4,5% = 183,51 zł,

– wypadkowa: 4078,00 zł x 1,67% = 68,10 zł.

● Fundusz Pracy: 4078 x 2,45% = 99,91 zł.

● FGŚP: 4078 zł x 0,10% = 4,08 zł.

Podstawa prawna

  • art. 12 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • § 2 pkt 26 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • art. 104 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach w rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.),
  • art. 22 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 37, art. 38 ustawy budżetowej na rok 2009 z 9 stycznia 2009 r. (DzU nr 10, poz. 58).

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »