| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Odprawa pośmiertna

Odprawa pośmiertna

Pracownik naszej firmy zmarł 29 czerwca 2009 r. Jego żonie przysługuje odprawa pośmiertna. W związku z tym mam pytanie, czy taka odprawa wypłacana żonie pracownika jest zwolniona z podatku oraz składek ZUS?

Odprawa pośmiertna nie jest przychodem ze stosunku pracy i dlatego też nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne ani też na ubezpieczenie zdrowotne.

Stosunek pracy wygasa w momencie śmierci pracownika, a prawa majątkowe ze stosunku pracy, np. wynagrodzenie, przechodzą w częściach równych na małżonka, a także inne osoby spełniające warunki do uzyskania renty rodzinnej – są to osoby, które wymienia art. 65–74 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.). W sytuacji gdy takich osób nie ma, wówczas prawa te wchodzą do spadku jak stanowi art. 631 § 2 k.p.

Odprawę pośmiertną oraz inne przychody z praw majątkowych (art. 631 § 2 k.p.) należy zakwalifikować do przychodów z praw majątkowych, które zostały wymienione w art. 18 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.). Odprawa pośmiertna lub też inne prawo majątkowe, np. zaległe wynagrodzenie itp., wypłacone małżonkowi zmarłego pracownika lub innym osobom spełniającym warunki do uzyskania renty rodzinnej bądź też spadkobiercom nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz ubezpieczenia społeczne.

Podsumowując, odprawy pośmiertne, które wypłacane są na podstawie dyspozycji art. 93 k.p., zwolnione są z opodatkowania (art. 21 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Daniel Kotyras

Dyrektor ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »