| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Opłacanie przeterminowanych składek

Opłacanie przeterminowanych składek

Gdy pracodawca jako płatnik składek nie ureguluje w terminie należnych zobowiązań wobec ZUS, musi opłacić odsetki za zwłokę. Odsetki te nalicza się od następnego dnia po upływie terminu płatności do dnia zapłaty należności włącznie.

Zasady obliczania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne uregulowane zostały w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (zwanej dalej ustawą o sus). Zgodnie z nimi pracodawca zobowiązany jest obliczać, potrącać z dochodów ubezpieczonych, rozliczać oraz opłacać należne składki za każdy miesiąc ubezpieczenia (art. 46 ust. 1 powołanej ustawy).

Terminy opłacania składek

O terminach opłacania składek stanowi art. 47 ustawy o sus. W tym samym terminie płatnik przesyła deklarację rozliczeniową, imienne raporty miesięczne oraz opłaca składki za dany miesiąc.

Obowiązany jest to zrobić nie później niż:

  • do 5. dnia następnego miesiąca – dla jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych,
  • do 10. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni – dla osób fizycznych opłacających składkę wyłącznie za siebie,
  • do 15. dnia następnego miesiąca – dla wszystkich pozostałych płatników (tj. np. dla osób fizycznych zatrudniających pracowników).

Sankcje

W przypadku gdy pracodawca jako płatnik składek nie ureguluje w terminie należnych zobowiązań wobec ZUS, będzie musiał opłacić odsetki za zwłokę. Zgodnie z przepisami ustawy od nieopłaconych w terminie składek należne są od płatnika odsetki za zwłokę na zasadach i w wysokości określonych w Ordynacji podatkowej.

Odsetki te nalicza się od następnego dnia po upływie terminu płatności do dnia zapłaty należności (włącznie). Jeżeli ostatni dzień terminu płatności przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu opłacenia składek uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

Przykład

Dla firmy „Indeks” ostatecznym terminem opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za zatrudnionych pracowników jest 15. dzień następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. I tak za luty 2009 r. firma powinna opłacić składki najpóźniej 15 marca 2009 r. Ponieważ dzień ten przypadał w niedzielę, to termin automatycznie przesunął się na poniedziałek, czyli 16 marca 2009 r. Jednak płatnik składek ze względu na trudności finansowe składki za luty 2009 r. opłacił dopiero 12 maja 2009 r. Zgodnie z podaną wyżej zasadą odsetki za zwłokę powinny być naliczone od 17 marca 2009 r. (następny dzień po upływie terminu płatności) do 12 maja 2009 r. (dzień zapłaty należności).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK