| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Opłacanie przeterminowanych składek

Opłacanie przeterminowanych składek

Gdy pracodawca jako płatnik składek nie ureguluje w terminie należnych zobowiązań wobec ZUS, musi opłacić odsetki za zwłokę. Odsetki te nalicza się od następnego dnia po upływie terminu płatności do dnia zapłaty należności włącznie.

Odroczenie terminu zapłaty

Prawidłowy wniosek powinien być złożony przed upływem ostatniego dnia terminu płatności danej składki. Odroczenie terminu płatności następuje w formie umowy zawartej między wnioskodawcą a dyrektorem właściwej jednostki ZUS. W przypadku prawidłowo złożonego wniosku i zawartej w tym celu umowy odsetki za zwłokę nie będą naliczane. Jest to niewątpliwie duża ulga dla danego płatnika. Należy pamiętać, że płatnikowi zostanie naliczona opłata prolongacyjna na zasadach i w wysokości określonej w przepisach ordynacji podatkowej. Opłatę oblicza się, uwzględniając połowę stawki odsetek podatkowych obowiązującej w dniu wydania decyzji.

Rozłożenie zaległości na raty

Ulgą w regulowaniu należności może też być rozłożenie ich na raty. W takim przypadku odsetki naliczone będą tylko do dnia złożenia wniosku. Od składek, których spłatę rozłożono na raty, nie nalicza się odsetek za zwłokę, począwszy od następnego dnia po dniu wpływu wniosku o udzielenie tych ulg. W tym przypadku, tak jak przy odroczeniu terminu płatności, zapłata w ratach odbywa się na podstawie zawartej umowy.

Zarówno wniosek o odroczenie terminu płatności, jak i wniosek o rozłożenie spłaty składek na raty muszą być rzetelnie uzasadnione (np. długi pobyt w szpitalu, pożar zakładu itp.). W przypadku udzielenia wspomnianych ulg płatnik musi regulować należności w terminach i w wysokościach określonych w zawartych umowach.

Postępowanie egzekucyjne

Wszystkie należności z tytułu składek nieopłacone w terminie, a więc: składki, odsetki za zwłokę, koszty upomnienia i dodatkowa opłata, podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub egzekucji sądowej. Należności te podlegają zaspokojeniu przed innymi wierzytelnościami, z wyjątkiem kosztów egzekucyjnych, należności za pracę, należności alimentacyjnych oraz rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci, jak również kosztów ostatniej choroby i kosztów pogrzebu dłużnika, w wysokości odpowiadającej miejscowym zwyczajom.

Egzekucja powinna zawsze być poprzedzona wydaniem przez ZUS decyzji określającej wysokość zaległości. Wynika to z faktu, że należności z tytułu nieuregulowanych składek nie mogą być dochodzone na podstawie samych deklaracji rozliczeniowych.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rorbach

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK