REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzekucja składek z majątku członka zarządu spółki

Michał Culepa
Michał Culepa

REKLAMA

Najpierw należy przeprowadzić postępowanie stwierdzające bezskuteczność egzekucji składek z majątku spółki, zakończone decyzją o umorzeniu tego postępowania, a dopiero po wydaniu takiej decyzji ZUS ma prawo wszcząć egzekucję z majątku osoby prywatnej, tj. członka zarządu spółki – dłużnika (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 13 maja 2009 r., I UZP 4/09).

Roman C. wykonywał obowiązki prezesa jednoosobowego zarządu V. spółki z o.o. Od 2000 r. ze względu na problemy finansowe spółka przestała m.in. odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, a także na FP i FGŚP. W kwietniu 2003 r. ZUS przeprowadził kontrolę w celu ustalenia możliwości spłaty przez spółkę zadłużenia składkowego. Wówczas wobec braku jakichkolwiek składników majątkowych spółka V. zaproponowała do przejęcia swoją wierzytelność wobec spółki Y na kwotę 343 tys. zł.

Autopromocja

W sierpniu 2003 r. ZUS skierował do tej spółki zawiadomienie o zajęciu wierzytelności, jednak i te czynności okazały się bezskuteczne. Wreszcie w lutym 2004 r. pozwany wystawił tytuły wykonawcze dotyczące zaległych składek przeciwko spółce V. Egzekucja jednak nie przyniosła rezultatów. Spółka nie prowadziła już wtedy działalności gospodarczej, nie miała ruchomości i wierzytelności, z których można by przeprowadzić skuteczną egzekucję.

Tytuły wykonawcze zwrócono ZUS. W tej sytuacji ZUS, na podstawie art. 116 Ordynacji podatkowej zastosowanej w związku z art. 31 i art. 32 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, skierował egzekucję przeciwko Romanowi C. prezesowi jednoosobowego zarządu V. spółki z o.o. Zarówno w przypadku długów składkowych, jak i podatkowych, art. 116 Ordynacji podatkowej obciąża odpowiedzialnością solidarną wszystkich członków zarządu spółki z o.o., spółki akcyjnej lub tych spółek w organizacji. Członkowie zarządu za długi publiczne odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem. Warunkiem jest, aby egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna, a członek zarządu nie wykazał, że:

  • we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie zapobiegające ogłoszeniu upadłości (postępowanie układowe) albo
  • niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości lub niewszczęcie postępowania zapobiegającego ogłoszeniu upadłości (postępowania układowego) nastąpiło bez jego winy lub przynajmniej,
  • istnieje mienie spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych spółki w znacznej części.

Problem pojawił się jednak w związku z momentem wszczęcia egzekucji. ZUS od razu po stwierdzeniu niewypłacalności obu spółek wydał decyzję o egzekucji zaległych składek od Romana C. za spółkę V. Tymczasem przepis art. 108 § 2 pkt 3 Ordynacji podatkowej (zastosowany w związku z art. 31 ustawy systemowej) stwierdza, że postępowanie w sprawie odpowiedzialności podatkowej (lub z tytułu składek ZUS) osoby trzeciej nie może zostać wszczęte przed dniem wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Takiego postępowania wobec spółki nie wszczęto, ZUS poprzestał jedynie na stwierdzeniu braku majątku do wyegzekwowania i nie wydał decyzji egzekucyjnej wobec spółki. Dlatego Roman C. odwołał się do sądu. W I instancji sąd okręgowy oddalił odwołanie. Taki sam wyrok zapadł w sądzie apelacyjnym – apelację oddalono. Skarga kasacyjna trafiła do Sądu Najwyższego, który jednak dopatrzył się poważnego problemu prawnego i skierował do rozszerzonego składu sądu następujące pytania prawne:

  • czy wydanie decyzji o odpowiedzialności członka zarządu spółki z o.o. za składki na podstawie art. 116 Ordynacji podatkowej musi poprzedzać stwierdzenie bezskuteczności egzekucji składek z majątku spółki w postępowaniu egzekucyjnym, czy wystarczy, że organ rentowy sam zasadnie oceni, iż z braku majątku spółki egzekucja jest bezskuteczna,
  • jaki skutek procesowy i materialnoprawny dla rozstrzygnięcia sprawy w postępowaniu odwoławczym wywołuje wydanie wymienionej wyżej decyzji bez uprzedniego postępowania egzekucyjnego?

Sąd Najwyższy w składzie rozszerzonym przychylił się do opinii, że najpierw należy przeprowadzić postępowanie przeciwko spółce, a dopiero potem przeciw członkowi zarządu. Samodzielna decyzja ZUS w przedmiocie bezskuteczności egzekucji bez formalnego postępowania jest niewystarczająca. Uzasadniając uchwałę sąd wskazał, że egzekucję należy rozumieć ściśle – jako formalne postępowanie, które ma wykazać rzeczywisty brak majątku i bezskuteczność egzekucji wobec spółki. W tej sytuacji najpierw należy przeprowadzić postępowanie przeciwko spółce, zakończone decyzją o umorzeniu postępowania ze względu na jej bezskuteczność, a dopiero po wydaniu takiej decyzji ZUS ma prawo wszcząć egzekucję z majątku osoby prywatnej – członka zarządu spółki – dłużnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA