| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy napiwki wliczać do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia

Czy napiwki wliczać do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia

W restauracji kelnerzy otrzymują napiwki od klientów. Część tych kwot otrzymują kelnerzy, natomiast pozostała część jest rozdzielana między cały zespół i jest dla nich dodatkowym świadczeniem. Czy od uzyskanych w ten sposób pieniędzy naliczać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Kwalifikacją napiwków jako świadczeniem ze stosunku pracy zajmował się również Departament Podatków Bezpośrednich w Ministerstwie Finansów (stanowisko z 29 kwietnia 2002 r.). Napiwki są przychodem ze stosunku pracy, jeżeli klient przekazuje środki pracodawcy, które są adresowe imiennie do określonego pracownika lub grupy pracowników, albo pracodawca zbiera środki pochodzące z napiwków, a następnie rozdziela między pracowników lub przekazuje te środki pracownikom, którzy dokonują ich podziału między sobą. W tym przypadku pracodawca łączy wymienione przychody z pozostałymi przychodami ze stosunku pracy i pobiera od nich podatek. Jedynie w sytuacji, gdy pracownik otrzymuje napiwki bezpośrednio od klienta, stanowią one przychód z tzw. innych źródeł. Środków tych nie wypłaca pracodawca, zatem nie są przychodem ze stosunku pracy i nie będą stanowić podstawy wymiaru składek.

PRZYKŁAD

W restauracji napiwki są doliczane do rachunków wystawianych klientom i stanowią 10% rachunku. Napiwki nie są więc kierowane do konkretnego pracownika lub grupy pracowników. Trafiają jednak do pracodawcy, który rozdziela je na poszczególnych pracowników. W tym przypadku są one przychodem ze stosunku pracy i pracodawca ma obowiązek doliczyć je do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, FP i FGŚP.

Po ustaleniu, czy napiwki, które otrzymują pracownicy, są przychodem ze stosunku pracy, Muszą Państwo ustalić, czy należy odprowadzać od nich składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, FP i FGŚP. Jeżeli są przychodem ze stosunku pracy, to należy doliczać je do podstawy wymiaru składek na takich samych zasadach jak wynagrodzenie za pracę lub inne składniki wynagrodzenia. Takie świadczenie dla pracownika nie jest wyłączone z podstawy wymiaru składek.

PRZYKŁAD

W restauracji „X” jest zwyczaj, że klienci wrzucają napiwki do skarbonki, która znajduje się przy kasie. Po zakończeniu każdego miesiąca są dzielone równo między wszystkich pracowników restauracji, którzy zajmują się obsługą klientów. Wypłacone kwoty są przychodem ze stosunku pracy, dlatego pracodawca ma obowiązek wliczyć te kwoty do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, FP i FGŚP. W podstawie wymiaru pracodawca powinien je uwzględnić w miesiącu, w którym wypłacił je pracownikom.

Natomiast, jeżeli uznają Państwo napiwki za przychód z innych źródeł niż stosunek pracy, nie należy wliczać ich do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia. W tym przypadku uzyskane kwoty nie powiększą podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia. Pracownik, który otrzymał napiwki, ma jednak obowiązek wykazać je w zeznaniu rocznym jako przychód z innych źródeł i naliczyć od nich podatek.

PRZYKŁAD

W restauracji każdy z kelnerów dostaje napiwki bezpośrednio od klienta. Uzyskane w ten sposób pieniądze są przychodem z innych źródeł. W konsekwencji pracodawca nie powinien ich wliczać do podstawy wymiaru składek.

Podstawa prawna

  • art. 10 ust. 1 pkt 1, art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • art. 14a Ordynacji podatkowej,
  • art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • § 1, § 2 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grupa LEX&TAX

Adwokaci i biuro podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK