| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Praca w Polsce - ubezpieczenia za granicą

Praca w Polsce - ubezpieczenia za granicą

Planujemy wysłać naszych pracowników do pracy w Niemczech. Czy w takim przypadku składki na ubezpieczenia społeczne należy opłacać w Polsce czy w Niemczech?

W przypadku gdy polski pracodawca wysyła pracowników do pracy za granicę (np. do Niemiec), to zgodnie z obowiązującymi przepisami przez 12 miesięcy może za nich płacić składki na ubezpieczenia społeczne w Polsce. Aby można było to zrealizować, pracownik i jego pracodawca muszą spełnić określone warunki. Generalna zasada dotycząca podlegania ubezpieczeniom społecznym w przypadku kierowania pracownika do pracy za granicę do krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii stanowi, że tacy pracownicy podlegają tym ubezpieczeniom w miejscu wykonywania zatrudnienia. Od tej zasady są jednak wyjątki.

Osoba, która jest zatrudniona w innym państwie członkowskim Unii (np. Polak pracuje w Niemczech) niż państwo wysyłające, może nadal podlegać ustawodawstwu państwa, w którym jest siedziba państwa wysyłającego, z tym że nie może to trwać dłużej niż 12 miesięcy.

Należy przy tym wyjaśnić, że okres 12 miesięcy może być przedłużony do 24 miesięcy, a w szczególnych przypadkach może on trwać i dłużej. Jednak o tym przedłużeniu nie decyduje ZUS, a instytucja ubezpieczeniowa państwa, w którym świadczona jest praca (w opisanym przypadku instytucja niemiecka). Z wnioskiem o przedłużenie 12-miesięcznego okresu podlegania ubezpieczeniom społecznym w kraju państwa wysyłającego występuje polski pracodawca do instytucji zagranicznej na formularzu E 102. Zagraniczny ubezpieczyciel może, ale wcale nie musi wyrazić takiej zgody. Odmowa nie wymaga uzasadnienia.

Zdarza się, że instytucje ubezpieczeniowe zawierają między sobą tzw. porozumienia wyjątkowe. Dotyczy to wyjątkowych sytuacji, w których konieczne jest przedłużenie delegowania pracownika z prawem ubezpieczenia w Polsce na okres dłuższy niż 24 miesiące.

Wyjaśnienia wymaga fakt, że pracownik wysyłany do pracy za granicę musi mieć z polskim pracodawcą zawartą umowę. Może to być zarówno umowa o pracę, jak i umowa zlecenia. Wysłanie za granicę musi nastąpić w trakcie trwania takiej umowy, a nie np. w trakcie urlopu bezpłatnego pracownika.

Określone warunki musi spełniać nie tylko pracownik, ale również pracodawca wysyłający pracowników za granicę. Firma wysyłająca pracownika musi w Polsce prowadzić tzw. znaczącą działalność gospodarczą. O takiej (znaczącej) działalności świadczą m.in. wielkość zatrudnienia w firmie wysyłającej, zawarte w kraju umowy o świadczenie usług, dzięki którym firma osiąga w Polsce stosowne obroty. Te elementy wykazuje pracodawca w oświadczeniu na specjalnie do tego przygotowanym formularzu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK