| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak liczyć 36 miesięcy zwolnienia ze składek na FP i FGŚP

Jak liczyć 36 miesięcy zwolnienia ze składek na FP i FGŚP

Zatrudniona w naszej firmie pracownica 12 stycznia 2009 r. wróciła z urlopu macierzyńskiego. Złożyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego na 4 miesiące od 1 czerwca 2009 r. Czy w przypadku powrotu do pracy tej pracownicy od 1 września 2009 r., okres 36 miesięcy, przez który nie musimy za nią opłacać składek na FP i FGŚP, liczy się od początku? Czy do tego okresu należy wliczyć okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP po powrocie pracownicy z urlopu macierzyńskiego?

Do 36 miesięcy zwolnienia ze składek na FP i FGŚP powinni Państwo wliczyć wszystkie okresy zwolnienia z opłacania tych składek, które wystąpiły po powrocie pracownicy z urlopu macierzyńskiego 12 stycznia 2009 r.

UZASADNIENIE

Do 36 miesięcy, przez które pracodawca nie opłaca za pracownika składek na FP i FGŚP, wlicza się wszystkie okresy zwolnienia z opłacania tych składek, które wystąpiły po powrocie z urlopu udzielonego z tytułu urodzenia dziecka lub dzieci przy jednym porodzie. Tym samym, jeżeli pracownica po powrocie z urlopu macierzyńskiego korzysta z przerwami z urlopu wychowawczego, to do okresu 36 miesięcy należy wliczyć zarówno okres po powrocie z urlopu macierzyńskiego (dodatkowego urlopu macierzyńskiego) od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie tego urlopu, do miesiąca, w którym nastąpiło rozpoczęcie urlopu wychowawczego lub jego części, jak również okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu wychowawczego do miesiąca, w którym nastąpiło rozpoczęcie kolejnej części tego urlopu.

PRZYKŁAD

Pracownica wróciła z urlopu macierzyńskiego 12 stycznia 2009 r. Następnie przebywała na urlopie wychowawczym w okresie od 1 marca do 31 maja 2009 r. W tym przypadku pracodawca jest zwolniony z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP w okresie od 1 do 28 lutego 2009 r. Jeżeli pracownica będzie korzystała z urlopu wychowawczego na to samo dziecko – po powrocie z urlopu wychowawczego pracodawca nadal będzie uprawniony do zwolnienia ze składek na FP i FGŚP do wyczerpania 36 miesięcy zwolnienia, z uwzględnieniem okresu zwolnienia, który wystąpił po powrocie z urlopu macierzyńskiego.

Jeżeli pracownica po raz kolejny wystąpi o urlop wychowawczy na to samo dziecko, to 36-miesięczny okres zwolnienia ze składek pracodawca ma obowiązek liczyć łącznie z wcześniejszym okresem zwolnienia ze składek.

Przypominamy, że od 1 stycznia 2009 r. pracodawcy nie mają obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP przez okres 36 miesięcy za pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego. Okres 36 miesięcy pracodawca powinien liczyć od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownik wrócił z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego.

Podstawa prawna:

  • art. 104a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.),
  • art. 9a ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Adwokat dr Sebastian Koczur

ekspert z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »